تغییرات کنکور سراسری 1402 | کنکور 1402 دستخوش چه تغییراتی شد؟

تغییرات کنکور سراسری 1402 |

لیست تغییرات کنکور 1402

 

تغییرات کنکور سراسری 1402

 

دانش آموزان عزیز همانطور که می دانید کنکور سراسری 1402 دچار تغییرات خیلی زیاد شد! در این مقاله قرار است لیست «تغییرات کنکور سراسری 1402» را براتان شرح دهیم. با دقت تمام متن را مطالعه کنید تا نکته ای از قلم نیفتد. دانستن «تغییرات کنکور سراسری 1402» کمک زیادی به شما در جهت انجام برنامه ریزی درست خواهد کرد.

تغییرات کنکور 1402 سازمان سنجش:

خب کم کم برویم سراغ اصل مطلب و لیست تغییرات کنکور سراسری 1402 را برایتان بیان کنیم. با ما همراه باشید:

لیست تغییرات کنکور سراسری 1402:

 1. تاثیر قطعی سوابق تحصیلی
 2. حذف دروس عمومی از کنکور
 3. شرط معدل برای هر دانشگاه
 4. حذف زیرگروه ها
 5. تغییر جزئی ضرایب درسی
 6. زمان برگزاری کنکور سراسری
 7. افزایش اعتبار نتایج کنکور

در ادامه هریک از تغییرات کنکور سراسری 1402 را با هم بررسی می کنیم و خدمت شما دانش آموزان توضیح می دهیم.

آخرین اخبار کنکور 1402:

خب برویم سراغ معرفی هرکدام از تغییرات کنکور سراسری 1402.

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی:

شاید شنیده باشید که در سال های قبل به فرض می گفتند که سوابق تحصیلی تاثیر مثبت دارد. تاثیر مثبت یعنی چی؟ یعنی اینکه اگر اعمال سوابق تحصیلی باعث ارتقای رتبه شما می شود سوابق تحصیلی را در نظر می گرفتند اما از کنکور دی ماه 1401 و نهایتا از کنکور 1402 به بعد تاثیر سوابق تحصیلی مستقیم و قطعی است یعنی سوابق تحصیلی اعمال می شود چه باعث ارتقای رتبه شما شود و چه باعث افت و نزول آن! و تاثیرش قطعی است.

حذف دروس عمومی از کنکور:

هر سال کنکور سراسری شامل دروس عمومی، مشترک برای تمام رشته ها و شامل دروس اختصاصی که برای هر گروه آزمایشی تفاوت داشت، بود.

اتفاقا هر سال به اهمیت دروس عمومی تاکید زیادی داشتیم و واقعا هم تاثیر شگرفی روی رتبه داوطلبان داشت. اما از کنکور 1402 به بعد و دقیق تر بگویم از کنکور دی ماه 1401 به بعد دروس عمومی از کنکور سراسری حذف می شود و ارزشیابی دروس عمومی به امتحانات نهایی موکول می‌شود. البته به این معنا نیست که دروس عمومی کلا باید از برنامه مطالعاتی حذف شود زیرا دانش آموزان محصل برای امتحانات نهایی و خیلی از فارغ التحصیلان جهت ترمیم معدل نیاز به مطالعه دروس عمومی دارند تنها تفاوتی که کرده است این می باشد که لازم به نکات تستی و تست زنی برای دروس عمومی ندارید بلکه خواندن مفهومی آن برای امتحانات تشریحی کافی خواهد بود!

شرط معدل برای هر دانشگاه:

هر دانشگاه با توجه به شرایط خودش اختیار دارد حدنصاب معدل تعیین کند و تنها از آن بازه معدلی داوطلبان را انتخاب کند و دانش آموزان بایستی تلاش کنند که معدل خود را ارتقا دهند تا به معدل مطلوب دانشگاه موردنظر برسند و بتوانند برای قبولی در رشته دلخواه در دانشگاه مذکور وارد عرصه رقابت شوند. و پذیرفته شدگان با مدلی زیر معدل حدنصاب حق ثبت نام را نخواهند داشت.

این سه مورد بخشی از تغییرات کنکور سراسری 1402 می باشد در ادامه به بقیه لیست تغییرات کنکور سراسری 1402 می پردازیم.

 

دوست داری یه مشاور کاربلد همراهت باشه و کمکت کنه؟

09044686613- نازیلا ایمنی - مشاور کنکور

 

 

کنکور 1402 سازمان سنجش:

 

کنکور 1402 سازمان سنجش

 

خب یک سری دیگر از موارد تغییرات کنکور سراسری 1402 را در این بخش خدمت دانش آموزان عزیز شرح می دهم:

حذف زیرگروه ها:

در کنکور سال های قبل برای هر گروه آزمایشی زیرگروه تعریف شد؛ با مثال زیرگروه های درسی برای رشته تجربی خدمتتان توضیح می دهم:

قبل از اعمال تغییرات کنکور سراسری 1402 رشته تجربی دارای 5 زیرگروه بود و هر یک از زیرگروه ها شامل یک سری رشته ها بود و در هر زیرگروه درصد دروس تفاوت داشت مثلا ضریب زمین شناسی در زیرگروه 1 صفر  و در زیرگروه 2 یک بود یا مثلا ضریب شیمی در زیرگروه 1 سه و در زیر‌گروه 2 چهار بود. همچنین به هنگام اعلام نتایج رتبه داوطلبان برای هر زیرگروه درسی اعلام می‌شد مثلا رتبه در زیرگروه فلان...! و دانش آموزان برای قبولی در رشته مدنظرشان به زیرگروه مربوطه و درصد و رتبه در آن زیرگروه توجه می کردند مثلا رشته های پزشکی و دندان پزشکی و پرستاری و فیزیوتراپی و شنوایی سنجی و دبیری زیست مربوط به زیرگروه 1 و رشته های داروسازی و شیمی محض و شیمی کاربردی و دبیری شیمی و... مربوط به زیرگروه 2 می باشد. مثلا اگر شما علاقه مند به رشته داروسازی بودید باید به درصد و ضریب و رتبه در زیرگروه 2 توجه می کردید.

این توضیح نحوه اعمال زیرگروه در کنکور سال های قبل می باشد. از تغییرات کنکور سراسری 1402، حذف زیرگروه ها می باشد که دیگر هیچ یک از این موارد صدق نمی کند! و دیگر زیرگروهی وجود ندارد!

تغییر جزئی ضرایب درسی:

از تغییرات کنکور سراسری 1402 می توان به ضرایب درسی در کنکور 1402 اشاره کرد. 

 

ضرایب دروس تخصصی گروه آزمایشی علوم انسانی در کنکور سراسری 1402:

 • ریاضی: 6
 • اقتصاد: 2
 • زبان و ادبیات فارسی (تخصصی): 8
 • زبان عربی (تخصصی): 5
 • تاریخ و جغرافیا: 5
 • علوم اجتماعی: 5
 • فلسفه و منطق: 5
 • روانشناسی: 2

ضرایب دروس تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی در کنکور سراسری 1402:

 • زمین شناسی: 1
 • ریاضی: 7
 • زیست شناسی: 12
 • فیزیک: 7
 • شیمی: 9

ضرایب دروس تخصصی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در کنکور سراسری 1402:

 • ریاضی: 12
 • فیزیک: 9
 • شیمی: 7

ضرایب دروس تخصصی گروه آزمایشی زبان های خارجی در کنکور سراسری 1402:

 • زبان تخصصی: 1

ضرایب دروس تخصصی گروه آزمایشی هنر در کنکور سراسری 1402:

 • درک عمومی هنر: 12
 • درک عمومی ریاضی _ فیزیک: 5
 • خلاقیت تصویری و تجسمی: 3

تغییرات جزئی مثلا اینکه ضریب زمین شناسی در گروه آزمایشی تجربی 1 بود (که با احتساب ضریب مخفی دروس اختصاصی) سه می شد! ولی الان همچنان ضریب 1 می باشد. یا مثلا ضریب ریاضی و فیزیک (با احتساب ضریب مخفی دروس اختصاصی) 6 می شد ولی الان 7 می باشد!

زمان برگزاری کنکور سراسری:

هر ساله کنکور سراسری تنها یک بار آن هم در تیرماه در چند روز متوالی برگزار می شد اما یکی از تغییرات کنکور سراسری 1402 برگزاری دوبار کنکور در سال می باشد که استرس و فشار روانی داوطلبان را کاهش می دهد.

 

میزان اعتبار دو سال:

شما می توانید از نتایج کنکور خود تا دو سال استفاده کنید؛ یعنی اعتبار نتایج شما در کنکور سراسری 2 سال است که در سال های قبل این اعتبار تنها یک سال بود!

 

 

دوست داری یه مشاور کاربلد همراهت باشه و کمکت کنه؟

09044686613- نازیلا ایمنی - مشاور کنکور

 

 

ترمیم معدل برای کنکور 1402:

یکی از تغییرات کنکور سراسری 1402 این بود که دروس عمومی از کنکور حذف شد و در عوض تاثیر سوابق تحصیلی به 40 درصد قطعی ارتقا یافت.

به همین سبب برای اینکه دانش آموزان فارغ التحصیل و پشت کنکور نیز در حق شان اجحاف نشود تبصره ای به اسم ترمیم معدل قرار دادند.

ترمیم معدل برای کنکور 1402 به اینصورت است که دانش آموز تنها حق یک بار ترمیم معدل را دارد به همین سبب اهمیت دارد که دانش آموز زمان مناسبی را برای ترمیم معدل انتخاب کند.

ترمیم معدل در سه زمان متعدد انجام می شود: شهریور ماه، دی ماه و خرداد ماه.

اما اینکه هرکدام برای کنکور کدام سال اعمال می شود متفاوت است. برای کنکور 1402 مثال می زنم:

برای کنکور 1402 شما در سه زمان فرصت ترمیم معدل دارید:

 • شهریور 1401
 • دی ماه 1401
 • تیرماه 1401

تذکر: ترمیم معدل شهوریور 1402 برای کنکور 1402 اعمال نخواهد شد! بلکه برای کنکور 1403 موثر است. پس اولین ترمیم معدل شهریور ماه بعدی دی ماه و آخری شهریور ماه می باشد.

 

 

 

آیا تغییرات کنکور 1402 قطعی است؟

 

آیا تغییرات کنکور 1402 قطعی است؟

 

دانش آموزان عزیز! درک می کنم اینکه هربار با بخشنامه ای جدید یک تغییر اعمال می شود. اما خب در پاسخ به سوال اینکه آیا تغییرات کنکور 1402 قطعی است؟ بله! مادامی که بخشنامه جدید نیاید!

اما خب فعلا این تغییرات کنکور سراسری 1402 قطعی است. نگران نباشید و با خیال راحت درس تان را بخوانید.

دوست داری یه مشاور کاربلد همراهت باشه و کمکت کنه؟

09044686613- نازیلا ایمنی - مشاور کنکور

 

 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده