7نکته مهم برای جمع بندی کنکور

7 نکته مهم برای جمع بندی کنکور 

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-جمع بندی-کنکور-1

 

استفاده از کارنامه داوطبین سال های گذشته

از کلیدی ترین نکات جمع بندی پوشش مطالب سوال خیز می باشد، بهترین نوع جمع بندی جمع بندی ای می باشد که تمام مطالبی که قرار بود شما دانش آموزان فرا بگیرید در خود بگنجاند به فرض مثال شما قرار بود از 7 فصل ریاضی پنج فصل را خوب بیاموزید شما در جمع بندی خود باید به این نکته توجه کنید که:

می بایست تست ها و نکاتی را مرور کنید که شامل این 5 فصل ریاضی باشد. 2 فصل دیگر فصل هایی است که با توجه به رتبه و ترازی که برای هدف خود ( رشته و دانشگاه ) نیاز دارید حذف کرده اید، کارنامه های داوطلبین سال های گذشته کمک شایانی به شما در این زمینه می کند. و باید بدانید که حتی رتبه یک کنکور سراسری هم همه دروس را صددرصد پاسخ صحیح نمیدهد! 

 

 

 اختصاصی و عمومی هردو مهمه!

از اساسی ترین موارد جمع بندی این است که جمع بندی ما شامل مرور هم دروس اختصاصی و هم دروس عمومی می باشدوبرخی از داوطلبان کنکور این اشتباه بزرگ را انجام می دهند که در دوران طلایی جمع بندی تنها به دروس اختصاصی توجه می کنند.دروس اختصاصی بسیار حائز اهمیت می باشد شکی در آن نیست ولی نادیده گرفتن دروس عمومی ضربه ای بزرگ به شما خواهد زد.صد البته که برعکس این قضیه هم نتیجه نامطلوبی خواهد داشت اگر دانش آموزی صرفا دروس عمومی را مطالعه کند و به دروس اختصاصی نپردازد ضربه بزرگتری خواهد دید.

 

انتخاب منابع درست برای جمع بندی:

انتخاب منبع درست در جمع بندی از حیاتی ترین نکات این بحث می باشد.شاید بگویید چرا؟با در نظر گرفتن تجربه این موضوع را برایتان بیان میکنم:دانش آموزی داشتم که طول سال تحصیلی را بسیار عالی درس خوانده بود و از کتاب های مختلف تست زنی استفاده می کرد،زمان گذشت و گذشت و رسید به سه ماه آخر جمع بندی!

این دانش آموز برای مرور درس زیست شناسی از کتابی جدید استفاده کرد که این کتاب بسیار سنگین و شاید سطحی ده برابر بالاتر از کنکور داشت.او برای جمع بندی درس زیست شناسی شروع به مطالعه این کتاب کرد ولی کم کم ناامید شد و به ناچار یک سری از فصول را( بدلیل نرسیدن و  سنگین بودن مباحث )حذف کرد و...در روز کنکور وقتی نوبت به درس زیست شناسی رسید او متعجبانه به تست ها خیره شد!

تست ها خیلی آسان تر از آن کتاب سنگین بودند آن کتاب تنها او را ناامید کرده بود و باعث شده بود که یه سری فصول و سرفصل ها حذف شود و متاسفانه این دانش آموز آن نتیجه مطلوب را که در زیست شناسی می خواست بدست نیاورد...انتخاب یک منبع درست در جمع بندی که نه بسیار دشوار و نه بسیار آسان باشد به شما کمک شایانی خواهد کرد.در دوران پراهمیت جمع بندی حواستان به این موضوع باشد.

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-جمع بندی-کنکور-2

 

تست های زمان دار بزنید

جمع بندی همانطور که از واژه اش هویداست به معنای مرور کردن و جمع کردن مطالبی است که تا به حال مطالعه کرده اید.ولی این فاکتور جدی را نیز در نظر بگیرید شما در ماراتن کنکور نیازمند سرعت بالا هستید البته که سرعت خود را قبل از جمع بندی باید بالا ببرید ، در روش جمع بندی باید سرعت،فاکتور طلایی باشد و به اوج خود برسد.

یک مثال برای این موضوع این است که شما تست های یک درس کنکور های اخیر را در یک زمان معین حل کنید و سعی کنید این زمان را کم و کمتر کرده و به زمان پیشنهادی کنکور برسانید البته اگر کنکور در یک سال بسیار دشوار طراحی شده نگران نباشید.بگذارید بیشتر برایتان توضیح دهم.شاید در یک سال بین دروس عمومی ادبیات و دینی و عربی و زبان انگلیسی، درس ادبیات و عربی بسیار سخت طراحی شده اند ولی در عوض دروس دینی و زبان انگلیسی به نسبت آسانتر طراحی شده اند شما میتواند دقایقی از دروس آسانتر را برای دروس سختر استفاده کنید.پس نکته تمرین سرعت را در دوران جمع بندی فراموش نکنید.

در دوران جمع بندی به یک نکته جدی نیز توجه کنید:صحبت ما بر کسب مهارت لازم در دوران جمع بندی بر سر سرعت است.شاید که شما سوال کنید خوب چطور سرعت خود را بالاتر ببرم؟؟در دوران جمع بندی شما باید بیشتر روی تست زنی تاکید کنید تاصرف خواندن نکته و تست نزدن!یک قسمت این تست زنی مربوط به دوران قبل جمع بندی و یک قسمت نیز مربوط به دوران جمع بندی است...دانش آموزی داشتم که در ریاضی برای یک مبحث قریب به سیصد  تست می زد او بعد از حل این همه تست دیگر به سرعت فوق العاده دست یافته بود.

شما عزیزان نیز هر چقدر که می توانید"از ده تا تست گرفته تا پنجاه یا شصت تا تست دوران جمع بندی خود را پر قدرت  سازید.با تست زدن درس ها را مرور کنید.البته بخاطر بسپارید که  قرار نیست شما در دوران جمع بندی سیصد تست بزنید! شاید با تنها پنجاه تست پوششی کل مطالب بتوانید یک مرور عالی داشته باشید.

 

حذف برخی مباحث برخی دروس!

از نکات فراموش نشدنی برنامه جمع بندی می تواند حذف برخی از مباحث باشد.تا آنجایی که امکان پذیر است تاکید می شود که مطالب حذف نشود ولی گاهی اوقات حذف می تواند بسیار کارساز باشد.می خواهم مزایا و معایب حذف سرفصل ها در دوران جمع بندی را برایتان شرح دهم:

از معایب حذف میتواند این باشد که به فرض مثال فصل دینامیک در فیزیک دوازدهم مبحثی بسیار سنگین است و قصد دارید که در دوران جمع بندی آنرا حذف بکنید.ایرادی که بکار وارد می شود این است که با حذف این فصل یک سری از فصول که به این بحث ربط داشته اند مختل شده و از مهارت شما کاسته می شود توصیه ای که برای جمع بندی این مبحث سنگین به شما میشود این است که حداقل فرمول ها و تمارین آسان این فصل را مرور کنید تا اگر در کنکور از این مبحث تست های آسانی طراحی شده بود بتوانند پاسخ دهید.

از مزایا حذف این می باشد ، زمانیکه شما از خیر یک فصل یا یک مبحث می گذرید یک آرامش روانی به شما القا می شود و نگرانی شما کم می شود در کنکور از این مبحث شاید یک یا دو تست طرح شود نهایتا  قادر نیستید که تنها به این تست ها جواب دهید ولی در عوض با آرامش و تمرکز بیشتری برای روی دیگر مباحث می توانید درصد خوبی را کسب کنید.پس حذف دروس اصطلاحا"تو مخی"در دوران جمع بندی می تواند برای شما مفید واقع شود.

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-جمع بندی-کنکور-3

 

حفظ روحیه

در دوران کنکور انگیزه عالی داشتن از رموز موفقیت افراد برتر است.چه بسیار دانش آموزانی را شاهد بوده ام که به اصطلاح"توپ و بمب انرژی"بوده اند ولی این انرژی در دوران جمع بندی کم شده است و دیگر این انرژی در آنها نمایان نیست و خود را باخته اند.توصیه می شود قبل از فصل جمع بندی بسیار تلاش کنید ولی خودتان را خسته نکنید و مهمتر اینکه خودتان را روزانه،هفتگی،ماهانه شارژ کنید!

و انگیزه تان را بالا ببرید.این نکته اساسی جمع بندی را به این دلیل بیان کردم تا شما جز آن گروه نباشید که در دوران جمع بندی توقف کنید...بیشتر تلاش کن و بیشتر بجنگ برای آنچه که هدفش قرار داده ای!!

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-جمع بندی-کنکور-4

 

تهدید و فرصت کرونا!

در این روزهای سخت که ویروس کرونا سراسر جهان را فرا گرفته است داوطلبان کنکور نیز تا حدودی دچار این چالش شده اند مخصوصا در فصلی که دوران جمع بندی است.اگر در ظاهر به این ماجرا نگاهی بیندازیم آنرا بعنوان مشکل تلقی می کنیم اگر این دید را دارید به شما حق می دهم و درکتان می کنم.ولی چه باید کرد رفیق؟!مگر می شود اوضاع را تغییر داد؟مگر با اعصاب خوردکنی مسائل پیش می رود!!بیایید این موضوع را از یک جهت دیگر بررسی کنیم.

خیلی از داوطلبان کنکور از کمبود وقت و ساعت مطالعه می نالیدند.در این روزها شما کلا در خانه بسر می برید.این مشکل جدی را میتوان به یک فرصت طلایی تبدیل کرد چگونه؟؟اگر شما در ذهنتان بتوانید مشکلات را حل و فصل کرده و به راهتان ادامه دهید و ساعت مطالعتان را بالا ببرید نتیجه فوق العاده و آینده ای شیرین در پیش خواهید داشت چون بسیاری از داوطلبان کنکور الان بطور جد درس نمی خوانند.یعنی در ماراتن کنکور متوقف شده اند.

می دانید چقدر زیاد می توانید پیشرفت کنید و از رقبای خود جلو بیفتید؟؟می دانم سخت است خیلی سخت است ولی شما عزیزان می توانید.مطمئنا که توانایی جلو زدن حریفان را درمسابقه کنکور دارید.پس تلاش کنید که این دشواری را به یک فرصت عالی تبدیل کنید

 

لطفا تجربیات خود را کامنت کنید 

 

نویسنده: پشتیبان تحصیلی

۵
از ۵
۲۷ مشارکت کننده
mahna گفت:
ممنون مرسی
Majid.m گفت:
هدفم اول پزشکی بود ولی الان اتاق عمل هوشبری پرستاریم بیارم راضیم برا قبولی تو این رشته ها چند درصد بزنم درسارو قبولم؟؟؟؟
    پشتیبان گفت:
    با سلام بستگی به تهران یا شهرستان بودن دانشگاه داره دانشگاه های شهرستان راحت تره و اینکه خود این رشته ها هم از نظر رتبه و تراز باهم تفاوت دارند . پرستاری راحت تره

    حدودا به طور میانگین اگر کل درس های عمومی و اختصاصی رو 50%بزنی کل این رشته هارو میاری
    برای مشاوره بیشتر میتونید با شماره 09229502826 تماس یا تلگرام ارتباط بگیرید


ti78 گفت:
ممنون از نکات عالیتون