مشاوره زیست! | روش مطالعه حرفه ای زیست + تدریس زیست شناسی

مشاوره زیست| چگونه زیست را حرفه ای بخوانیم؟

 

مشاوره-زیست

 

اهمیت زیست کنکور:

 

تمام داوطلبان کنکور تجربی کم و بیش از اهمیت زیست شناسی کنکور خبر دارند اما بعنوان یک مشاوره زیست و همچنین یک معلم زیست دوست دارم کمی بیشتر راجع به اهمیت زیست کنکور صحبت کنم سپس به معرفی روش مطالعه حرفه ای زیست می پردازم.

خب دوستان من! نکته ای که من در حیطه مشاوره زیست بسیار تاکید می کنم اهمیت زیست شناسی در کنکور تجربی است. ببینید زیست شناسی یک درس تخصصی ضریب 4 است. برخی دانش آموزان به اشتباه می گویند که پس زیست شناسی و مثلا ادبیات بعنوان یک ضریب 4 هم ارزش هستند. اما این میان یک نکته را فراموش می کنید زیست شناسی یک درس اختصاصی است و ضریب مخفی 3 دارد! بله ضریب مخفی 3 دارد و این ضریب پنهان در ضریب خود درس که 4 است ضرب می شود در نتیجه ضریب نهایی زیست شناسی 12 می شود!

همچنین لازم است نکته ای را الان که قرار است کنکور دوبار در سال برگزار شود خدمتتان بگویم؛ در سال تحصیلی 1402-1401 کنکور دستخوش تغییرات زیادی شد. یک تغییر عمده این است که قرار است کنکور دوبار در سال برگزار شود. تغییر بعدی که اتفاقا تغییر خیلی اساسی در ساختار کنکور سراسری می باشد، حذف دروس عمومی از کنکور و انتقال ارزیابی آن به امتحانات نهایی شد! یعنی کنکور سراسری دروس عمومی را شامل نمی شود بلکه دروس عمومی بچه ها در امتحانات پایان ترم ارزیابی می شود.

حتی با این تغییر اساسی نیز ما متوجه می شویم که اهمیت زیست شناسی کاهش نیافته که هیچ! بلکه افزایش نیز یافته است. زیرا از این به بعد کنکور سراسری شامل دروس تخصصی خواهد بود و بین دروس اختصاصی هم ضریب بالاترین درس زیست شناسی است!

دوستان در بحث مشاوره زیست که من خیلی روی زیست شناسی تاکید می کنم هرگز مقصودم این نیست بقیه درس ها را بی خیال! فقط زیست کنکور را مطالعه کن. هرگز! هر درس ارزش و اهمیت خود را دارد؛ بلکه منظورم این است که برای زیست شناسی اهمیت خاصی قائل شوید و برایش وقت و انرژی بگذارید تا بهترین نتیجه را در درس زیست شناسی و همچنین در کنکور سراسری بدست آورید.

با قاطعیت می گویم که درصد پایین در درس زیست شناسی بعنوان یک درص 12 واحدی را نمی توان با هیچ درسی جبران کرد. یک مثال می زنم فکر می کنم که خوشتان بیاید و موضوع برایتان ملموس تر شود.(البته در این مثال سطح آموزشی داوطلبان و سطح درس مدنظر در کنکور و میانگین درصد بچه ها و... در نظر گرفته نشده است!)

(زیست یک درس تخصصی ضریب 4 و 12 واحدی و فیزیک یک درس تخصصی ضریب 2 و 6 واحدی)

تصور کنید که زیست را 10 درصد و فیزیک را 90 درصد بزنید.

بیاید یک تبدیل با توجه به ضرایب درس ها انجام دهیم. انگار شما:

زیست را 40 درصد و فیزیک را 30 درصد زده اید!

یعنی شما با بالاترین درصد فیزیک هم نمی توانید به خوبی درصد پایین در زیست شناسی را جبران کنید. ولی خب یک نکته ای دوست دارم اضافه کنم. من همیشه به دانش آموزانم می گویم که روی یک درس که نقطه قوت شان است سرمایه گذاری کنند. چه عالی است که روی زیست شناسی سرمایه گذاری کنید اما اگر روی زیست هم سرمایه گذاری نکردید سعی کنید درصد قابل قبولی در زیست شناسی کسب کنید! مثلا اینکه زیست را حداقل 50 الی 60 درصد به بالا بزنید.

پس در زمینه مشاوره زیست متوجه شدیم که اهمیت زیست شناسی بیشتر از تصورات هم هست! بنابراین باید سعی کنید که بهترین روش مطالعه زیست را اجرا کنید به همین سبب روش مطالعه حرفه ای زیست را خدمتتان معرفی می کنم تا به درصد فوق العاده ای در زیست دست پیدا کنید.

 

برای دریافت مشاوره زیست: 09044686613 نازیلا ایمنی مدرس زیست کنکور

 

 

روش مطالعه زیست نظام جدید:

 

روش-مطالعه-زیست-نظام-جدید

 

در مقاله مشاوره زیست می خواهم خدمتتان بگویم که کنکور 98 اولین کنکور نظام جدید بود! 

اولین پایه دهم به سبک نظام جدید در سال تحصیلی 96-95 اولین پایه یازدهم به سبک نظام جدید در سال تحصیلی 97-96 و اولین پایه دوازدهم به سبک نظام‌جدید در سال تحصیلی 98-97 پایه گذاری شد. در نظام قدیم پایه ها به ترتیب دوم دبیرستان، سوم دبیرستان و چهارم دبیرستان یا پیش دانشگاهی بود اما در نظام جدید دبیرستان به متوسطه دوم تبدیل شد و پایه ها به ترتیب دهم، یازدهم و دوازدهم شد.

صفر تا صد زیست کنکور! کلیک کنید.

تمام این ها را گفتم که سراغ مبحث مشاوره زیست و معرفی روش مطالعه زیست نظام جدید برویم.

همانطور که گفتم زیست شناسی کنکور نظام قدیم دستخوش تغییرات زیادی شد و در نظام جدید سبک جدیدی در کتاب درسی ارائه شد! مطالبی حذف و مطالبی اضافه شدند و همچنین خط مشی کتاب درسی تغییر پیدا کرد.

بعنوان یک داوطلب کنکور تجربی باید ببینید دقیقا کتاب درسی چه خط مشی را در پیش گرفته است و طبق آن پیش بروید و البته کمی بالاتر از آن!

دوستان ببینید معمولا در کنکور سراسری مطلب خارج از کتاب درسی مطرح نمی شود مثلا اگر واژه هایپرتنشن (به معنای فشارخون بالا) که در کتاب درسی ذکر نشده است از شما مستقیما سوال نمی‌شود. حال دلیل سختی تست های زیست کنکور چیست؟ همان مطالب در سطح پیشرفته از شما سوال می شود بلکه بصورت تحلیلی، ترکیبی، استدلالی و شاید کمی پیچیده!

معمولا (نه همیشه!) تست از مطلب خارج از کتاب درسی طرح نمی شود اما همان مطالب کتاب درسی خیلی مفهومی و در سطح بالا توسط طراحان مطرح می شود. پس سعی کنید که مطالب کتاب درسی را خوب و عمقی و مفهومی بخوانید. درک می کنم ممکن است برای توضیح یک مبحث لازم باشد از سطح کتاب درسی بالا روید چون کتاب درسی هیچ مطلبی راجع به آن نگفته است و باعث می شود دانش آموز یادگیری کاملی از زیست را در آن مبحث نداشته باشد! بعنوان یک معلم زیست این موضوع را خوب می فهمم زیرا بسیار تجربه کرده ام.

برای مشاوره زیست لازم است که ابتدا دانش آموز بطور کامل آنالیز و تحلیل شود و در نهایت بهترین روش مطالعه زیست نظام جدید معرفی شود.

 

 

جهت تهیه پکیج جامع ژنتیک کنکور: 09044686613 نازیلا ایمنی

برای ورود به صفحه خرید محصول آموزشی کلیک کنید.

 

 

روش خواندن زیست دهم برای امتحان:

 

روش-خواندن-زیست-دهم-برای-امتحان

 

در زمینه مشاوره زیست لازم می دانم کمی درباره روش خواندن زیست دهم برای امتحان توضیح دهم. 

رفقا! زیست دهم برای دانش آموزان پایه دهم کمی چالش برانگیز است زیرا تازه از مقطع راهنمایی یا بهتر است بگویم متوسطه اول آمده اند که تنها یک کتاب تحت عنوان "علوم" داشتند که تمام زیست و شیمی و فیزیک و زمین شناسی را شامل بود!  اما اکنون به پایه متوسطه دوم می آیند که برای هرکدام از مباحث یک کتاب درسی جدا و مستقل دارند. این بار زیست شناسی تنها در 20 الی 30 صفحه خلاصه نشده است بلکه یک کتاب بیش از 100 صفحه است! به همین خاطر دانش آموزان در پایه دهم در روش خواندن زیست دهم به مشکل بر می خورند. 

دوست عزیزم! سعی کنید با نهایت تعمق مطالعه کنید یعنی خیلی عمیق و مفهومی بخوانید و مهمتر اینکه وقت بگذارید برای زیست شناسی !

برای مشاوره زیست نکته ای که می خواهم برای روش خواندن زیست دهم برای امتحان بگویم این است که در امتحانات سعی کنید ریز به ریز بخوانید. زیست درسی نیست که بلد بودن یک کلیت کافی باشد! دانستن کلیت قطعا که لازم است اما هرگز کافی نیست! باید بسیار ریز و جزئی شوید برای تک تک کلمات اهمیت قائل شوید وتمرکز کنید حتی به قید ها! دانستن قیدها آنقدر در امتحانات و به ویژه در کنکور اهمیت دارد که کتاب های کمک آموزشی ویژه برای قیدها تحت عنوان قیدنامه و یا سایر نام ها چاپ شده است!

بنابراین اهمیت دارد که ریزبین شوید. حتما نمونه سوال حل کنید و پاسخنامه را بررسی کنید و در نهایت برگردید کتاب درسی را این بار با دیدگاه عمیق و متفاوت تر یک بار دیگر مطالعه کنید.

 

 

جهت تهیه پکیج جامع ژنتیک کنکور: 09044686613 نازیلا ایمنی

برای ورود به صفحه خرید محصول آموزشی کلیک کنید.

 

 

خواندن زیست در زمان کم:

 

خواندن-زیست-در-زمان-کم

 

در زمینه مشاوره زیست باید بگویم که آنچه اصولی می باشد این است که شما زمان کافی برای مطالعه زیست شناسی اختصاص دهید همچنین وقت خود را هدر نکنید. عیان است که اگر یک نفر از تیرماه شروع به مطالعه زیست برای کنکور سال بعد داشته باشد وقت بیشتری دارد تا نسبت به کسی که مثلا از اسفند شروع به خواندن برای کنکور می کند! اما به هرحال دوستانی هستند که در این زمان شروع می کنند.

مشاوره زیست که دوست دارم به شما بدهم بعنوان یک معلم زیست می گویم که سعی کنید فصل های مستقل تر را بخوانید هرچند در زیست احتمال ترکیب شدن مطالب باهم بسیار زیاد است. اما به هرحال سعی کنید فصول مستقل تر بخوانید. 

رفیق من! اجازه بدهید یک مثال بزنم: زیست جانوری در صفحات پایانی یک سری فصول مربوط به دستگاه های بدن آمده است. شما باید این مطالب را پیوسته بخوانید بنابراین خواندن یک فصل و نخواندن یکی دیگر شما را سردرگم می کند زیرا مثلا اگر درباره تنفس هیدر می خوانید لازم است که گردش مواد هیدر را نیز بدانید!

به همین خاطر سعی کنید فصل های مستقل تر را بخوانید.

و یک نکته را فراموش نکنید:

آخرین نکته از مشاوره زیست که می خواهم بگویم این است که:

تسلط 70 درصدی روی 30 درصد مطالب، بهتر از تسلط 30 درصدی روی 70 درصد مطالب است!

سعی نکنید بالاترین حجم را بخوانید ابتدا به تسلط و کیفیت کار خود توجه کنید سپس بالا بردن حجم!

 

برای دریافت مشاوره زیست: 09044686613 نازیلا ایمنی مدرس زیست کنکور (مشاوره زیست)

 

 

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده