بی انگیزه شدم چیکار کنم؟ | تکنیک های افزایش انگیزه

بی انگیزه شدم چکار کنم؟

 

بی انگیزه شدم چیکار کنم

 

بی هدفی و افسردگی:

خب در این مقاله درباره زمان هایی که بی انگیزه می شوید صحبت کنیم و راهکارهایی برای بی انگیزه شدن تان ارائه دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اغراق نیست که بگویم که تمام دانش آموزان حداقل در یک برهه زمانی بی انگیزه می شوند؛ شاید برایتان عجیب باشد اما حتی رتبه های برتر و رتبه های تک رقمی کنکور سراسری نیز ممکن است در یک زمان هایی انگیزه خود را از دست بدهند!

حتی می خواهم کمی جامع تر بگویم نه تنها دانش آموزان کنکوری بلکه تمام افراد اعم از دانشجویان، کارمندان، صاحبان کسب و کار و حتی انسان ها در زندگی روزمرگی خود دچار بی انگیزگی می شوند و امید و انگیزه ندارند.

پس اول از همه بپذیرید این احساس عجیب و غریبی نیست! ممکن است بی انگیزگی سراغ هر دانش آموز کنکوری بیاید. حال سوال اینجاست که چطور همه دانش آموزان کنکوری دچار بی انگیزگی می‌شوند اما تنها یک سری از دانش آموزان موفق می شوند و به رتبه دلخواهشان می رسند اما عده ای دیگر به موفقیت مدنظرشان نمی رسند؟

دوستان ببینید؛ زمان بی انگیزگی زمان، بسیار مهم و همچنین نقطه تمایز دانش آموزان مختلف است. وقتی بی انگیزه؛ این انتخاب شماست که آیا به انگیزه بودن ادامه می دهید و یا دنبال راهکار می‌گردید و انرژی دوباره گرفته و کارتان را این بار پرقدرت تر ادامه می دهید؟

اینجاست که فرق دانش آموزان مختلف معلوم می شوداینجاست که فرق دانش آموز موفق و ناموفق معلوم می شود. به راستی انتخاب شما چه خواهد بود؟

و دوست دارم این نکته را اضافه کنم؛ بی انگیزه شدن شما را از رسیدن به هدف دور نمی کند بی انگیزه ماندن شما را از هدفتان دور می کند! 

به هر حال همه ی دانش آموزان یک تایم هایی ناامید می شوند مهم این است که به ناامیدی ادامه می‌دهند یا سعی می کنند خود را بهبود بخشیده و به کارشان ادامه دهند؟

درباره بی هدفی و افسردگی باید صراحتا بگویم که در ابتدای کار هدف خود را تعیین کنید و همچنین لازم است بگویم بی خیال هدف خود نشوید گاهی دانش آموزان وقتی بی انگیزه می شوند سطح هدف خود را پایین می آورند مثلا اگر هدفشان دو رقمی بود می گویند سه رقمی هم اوکی هست! رتبه زیر 5 هزار هم اوکی است! سطح هدفتان را پایین نیاورید! 

نکته ای که می خواستم بگویم این است که بعد اینکه هدف خود را مشخص کردید به دل اجرا بروید. و باید بگویم تنها مشخص کردن هدف شما را به هدف نمی رساند یک بار برای خود هدف تعیین کنید و به اجرا فکر کنید به اینکه "امروز چه کاری باید انجام دهم تا به هدفم برسم" فکر کنید اینکه "امروز باید به برنامه خود برسم" فکر کنید. وگرنه باید بگویم که اگر تنها مشخص کردن هدف شما را به موفقیت می رساند ما این همه دانش آموز تجربی داریم که هدفشان پزشکی تهران است اما چند تا شون به هدف شون می رسند؟ پس همه چیز فقط تعیین هدف نیست! شما یک بار هدف را تعیین کنید و بعد بروید تو دل اجرا و تلاش کنید!

 

 

بی انگیزگی و تنبلی:

گاهی دانش آموزان بی انگیزه شده و می گویند که دچار بی انگیزگی و تنبلی شده اند؛ دوستان! باید بگویم که همیشه مشکل تنبلی نیست گاهش مشکل شما یک چیز دیگر است؛ چقدر دانش آموزان را می شناسم که دانش آموز تنبلی نیستند اما چون بی انگیزه شده اند فکر می کنند دچار تنبلی شده اند! برای این که بی انگیزگی و تنبلی که در نتیجه بی انگیزه شدن حاصل می شود را کنار بگذارید ابتدا فکر کنید و ببینید مشکل شما چیست؟ با سرکوفت و سرزنش و خودخوری مشکل حل نمی شود.

ببینید چرا بی انگیزه شده اید:

  • وقایعی در زندگی تان رخ داده که شما را بی انگیزه کرده است؟
  • خسته اید و نیاز به یک استراحت دارید؟
  • برنامه تان بطور غیراستاندارد سنگین است و چون نتوانسته اید به آن عمل نکنید بی انگیزه شدید؟
  • آدم های منفی و حرف های منفی شما را ناامید و بی انگیزه کرده است؟
  • مشکلی در یک درس دارید و ناامید شده اید؟
  • و...

سعی کنید برای مشکل خود راه حل پیدا کنید اکر مشکلتان را حل کنید بی انگیزگی تان نیز حل خواهد شد پس در پی حل مشکل باشید نه سرزنش خود! هیچ کس با سرزنش رشد نمی کند هیچ کس با سرزنش حالش خوب نمی شود! برای حل مشکل خود می توانید از یک مشاور کمک بگیرید.

نیاز به مشاور کنکور داری؟ نازیلا ایمنی 09044686613

 

خسته و بی انگیزه:

 

خسته و بی انگیزه

 

شما هم خسته و بی انگیزه شدید؟ در قسمت های بالاتر راجع به زمان هایی که بی انگیزه شدید صحبت کردیم و سعی کردم ذهنیت درست به شما بدهم تا بتوانید با بی انگیزگی خوب مقابله کنید و بدانید که زمان هایی که ناامید شدید چیکار باید بکنید. این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه چند راهکار جهت افزایش انگیزه معرفی می کنم. همانطور که در قسمت های بالا گفتم شما باید مشکل را از ریشه حل کنید وقتی ریشه یابی کردید و متوجه شدید ایراد کارتان چه بوده که دچار بی انگیزگی شده اید حال می توانید از این راهکار ها استفاده کنید تا انگیزه خود را بالا ببرید:

پیشرفت های خود را ملاحظه کنید:

گاهی دانش آموزان ناامید می شوند؛ من می گویم اوکی تو دارای نقاط ضعفی هستی اما نقاط قوتت را هم ببین که ناامید نشوی! تو هنوز نقاط قوتی هم داری! چرا خودتو تخریب می کنی؟ درسته که در یک مبحث خاص زیست مشکل داری (که باید روش وقت بگذاری بخوانی و بالا بری) اما این رو هم به خودت یادآوری کن که مثلا من در فلان مبحث ریاضی خیلی قوی ام. این ها به تو امیدواری می دهد.

همچنین پیشرفت های حتی کوچک خود را یادداشت و به خودت یادآوری کن! مثلا اینکه هفته پیش در یک ساعت نهایتا می تونستم 10 تا تست زیست بزنم ولی الان مهارت و سرعتم بیشتر شده و 20 تا تست می تونم بزنم. این پیشرفت خوبی هست شما باید هرروز خودتان را ارتقا دهید. نگو: وا مگه این چیه؟ تو سر خودت نزن!

موزیک انگیزشی - فیلم انگیزشی:

همانطور که گفتم ابتدا شما باید مشکلتان را حل کنید. ولی خب گاهی دانش آموزان نیاز دارند که آدرنالین خود را بالا ببرند و اصطلاحا از آن حالت ناامیدی و بی انگیزگی خارج شوند؛ برای این کار به یک موزیک انگیزشی گوش دهید و یا یک فیلم انگیزشی ببینید تا بتوانید انگیزه خود را بالا برده و بر بی انگیزگی خود غلبه کنید.

هدف خود را بنویسید:

گاهی دانش آموزان هدف خود را فراموش می کنند. تو واسه چی وارد این مسیر پر مشقت شدی؟ برای چی درس می خونی؟ زحمت می کشی و تلاش می کنی؟ چرا هدف خودتو فراموش کردی؟ هدف تو ارزش و لیاقت نداره واسش تلاش کنی؟ چرا رویاهاتو یادت رفته؟ آرزوهای بلند پروازت همینقدر ارزش داشت؟ که بعد ناامیدی ولش کنی؟ هدفتو بنویس یادت نره تو واسه چی این مسیر رو انتخاب کردی! تو میتونستی مثل خیلیا بری پی استراحت و تفریحت. ولی انتخاب کردی به رویاهات قشنگت برسی. خرابشون نکن و بی خیال نشو!

نیاز به مشاور کنکور داری؟ نازیلا ایمنی 09044686613

 

 

 

 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده