کند خوانی | 7 تکنیک افزایش سرعت مطالعه! روش های برطرف کند خوانی

سرعت مطالعه پایینه چیکار کنم؟

 

ساعت-مطالعه-ام-پایینه-چیکار-کنم

 

در این مقاله قصد داریم درباره کند خوانی صحبت کنیم اینکه از کجا باید بفهمید که شما کند خوان هستید یا نه! و اگر سرعت مطالعه تان پایین است چگونه می توانید کند خوانی خود را رفع کنید.

می خوای یه مشاور کاربلد کنارت باشه؟ 09044686613 نازیلا ایمنی - مشاور کنکور 

 

اختلال کند خوانی:

 

اختلال-کند-خوانی

 

اختلال کند خوانی یک معضلی است که بین دانش آموزان دیده می شود البته دوست دارم اسمش را اختلال نگذارم! یک مشکلی هست مثل خیلی از مشکلات دیگر! که باید حل کرد.

 

علل کند خوانی:

 

علل-کند-خوانی

 

کند خوانی می تواند علت های زیادی داشته باشد یکی از علل اصلی آن این است که دانش آموزان دچار وسواسیت مطالعه می شوند. وسواسیت مطالعه یکی از مهمترین علت های کند خوانی دانش آموزان است دانش آموزان آنقدر دچار وسواسیت می شوند؛ هر بار می خوانند اما خیالشان راحت نیست انگار! و باید دوباره و دوباره بخوانند!و همین موضوع هم سرعت شان را پایین می آورد و هم وقت شان را تلف می کند.

یکی دیگر از علل کند خواندن کلمه خوانی است!

دانش آموزان عزیز! کلمه خوانی غلط است و شما باید جمله خوانی و حتی عبارت خوانی کنید. یعنی چی؟

دانش آموزان عزیز تجربی می دانند که زیست شناسی واژه محور است و کوچکترین واژه می تواند معنا را بطور کل تغییر دهد و همچنین درسی بسیار ریز و جزئی است. اما حتی برای درس زیست شناسی شما نباید کلمه محور بخوانید زیرا دچار وسواسیت مطالعه می شوید و سرعت تان پایین می آید و دچار کند خوانی می شوید.

از علل دیگر کند خواندن بلند خوانی است. دوستان خوبم:

بلند خوانی به چند علت توصیه نمی شود:

1- انرژی شما را بطور جدی می گیرد: شما وقتی بلند بلند می خوانید زود خسته می شوید به هر حال شما ممکن است حجم مطالب زیادی را باید بخوانید و با بلند خوانی کل انرژی تلف کرده و دیگر توانی برای مطالعه نخواهید داشت.

2- با بلند خوانی از سرعت تان بسیار کاسته می شود! با صدای بلند خواندن سرعت تان را کاهش می دهد.

3- نکته بعدی این است که درصد یادگیری شما با بلند خوانی کاهش می یابد. وقتی شما با چشمانتان مطالب را می خوانید مسیر کوتاهتری از چشم به مغز طی می شود تا مطالب مخابره شده و تثبیت گردد اما وقتی بلند می خوانید از مسیر گوش باید به مغز برود و مسیر کوتاه تری طی می شود بنابراین کمی دیرتر این فرایند طی می شود!

می خوای یه مشاور کاربلد کنارت باشه؟ 09044686613 نازیلا ایمنی - مشاور کنکور

در این قسمت سعی کردیم بخشی از علل کند خواندن را خدمتتان معرفی کنیم تا آنها را شناخته و رفع کنید با به کار گیری این موارد می توانید مشکل کند خوانی را حل کنید.

 

تکنیک های برطرف کردن کند خوانی:

 

تکنیک-های-برطرف-کردن-کند-خوانی

 

1. برنامه خود را خرد کنید:

اگر بگویید مثلا می خواهید در 3 ساعت 60 تا تست بزنید ممکن است دچار حواس پرتی و کند خوانی شوید.

به همین سبب تقسیم کنید بگویید مثلا هر ساعت 20 تا تست می زنم ایگونه منضبط تر می شوید و دچار کند خواندن هم نمی شوید!

2. جمله خوانی کنید:

کلمه خوانی سرعت شما را کم می کند جمله به جمله بخوانید نه کلمه به کلمه!

3. بلند بخوانید | بلند نخوانید!

چرا دو جمله متضاد گفتم؟ گاهی دانش آموزان خوابشان می برد و سرعت شان پایین میاد! در این حالت می گویم که یکم بلند بلند بخوانند تا خواب از سرشان بپرد و سرعت مطالعه خود را بالا ببرند از طرفی دیگر نباید به بلند خوانی عادت کنید چون سرعت مطالعه تان را می کاهد!

4. خواب خود را تنظیم کنید

با بی خوابی نمی توانید سرعت مناسب داشته باشید و با خواب آلودگی دچار کاهش در سرعت مطالعه می شوید. بنابراین خواب خود را تنظیم کنید؛ منظورم زیاد خوابیدن نیست. 6 الی 8 ساعت خواب بسته به افراد مختلف کافی خواهد بود.

5. جهت افزایش ساعت مطالعه کند خوانی نکن!

شاید برایتان عجیب باشد ولی برخی دانش آموزان جهت افزایش ساعت مطالعه کند خوان می شوند یعنی اینکه اصطلاحا آنقدر کش می دهند که کارشان دیر تمام شود و ساعت مطالعه شان بالا رود. این فقط کلاه به سر خود گذاشتن است!

6. مکان مطالعه را تنظیم کنید:

اگر پنجره ای در دسترس تان است باز کنید تا هوا بخورید و خواب از سرتان بپرد و بیدار شوید و با سرعت بالاتر مطالعه کنید. همچنین در محیط های شلوغ مطالعه نکنید. همه ی این ها تا جایی ممکن است.

7. مشکلات جسمی خود را برطرف کنید:

کم خونی، ضعف چشم، بیماری و... هم از کیفیت مطالعه شما و هم از سرعت مطالعه شما می کاهد! مراقب سلامت تان باشید و در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید.

 

می خوای یه مشاور کاربلد کنارت باشه؟ 09044686613 نازیلا ایمنی - مشاور کنکور

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده