انتخاب رشته| 13 فاکتور مهم انتخاب رشته

انتخاب رشته|

13 فاکتور مهم انتخاب رشته

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انتخاب-رشته-1

 

عشق و علاقه:

اولین مورد برای بحث درمورد انتخاب رشته عشق و علاقه است که از کلیدی ترین نکات در مورد این انتخاب مهم زندگی یعنی انتخاب رشته می باشد کشتی زندگی هنگام به حرکت درآمدن در دریای مواج روزگار سختی هایی را می چشد با موج های طوفانی روبه رو می شود آیا تحمل این همه سختی بدون داشتن علاقه امکان پذیر است؟!

عشق و علاقه که ما تاکید بر توجه به آن هنگام انتخاب رشته می کنیم انگیزه زندگی lمی باشد و انگیزه تحمل سختی های این راه طولانی است اگر که عشق به حرفه در وجود شما باشد آتش این عشق طوری شما را می سوزاند که دیگر نه خسته می شوید و نه سختی را حس می کنید چون آتش عشق شما را فراگرفته است. برای اینکه هنگام مطالعه انرژی داشته باشید مقاله انگیزه درس خواندن را بخوانید

 

برای تهیه پکیج جامع ژنتیک کلیک کنید.

 

تناسب با شخصیت

از موارد چالش برانگیز انتخاب رشته تناسب با شخصیت است."من دوست دارم دکتر شوم" اما طبق شناختی که از خود دارم از خون میترسم! و از محیط بیمارستان بیزارم! اگرهنگام انتخاب رشته مهمترین چیز یعنی تناسب با روحیه و شخصیت را اهمال کنید انتخاب رشته شما همراه با پشیمانی خواهد بود.یعنی بعد از اتمام تحصیل وارد محیط کاری می شوید که به شدت آزرده و رنجیده خواهید شد فراموش نکنید آنچه که با روحیه شما سازگار نیست شما را از آن کار بیزار خواهد کرد.انتخاب رشته یعنی انتخاب رشته ی مورد علاقه که با ویژگی های روحی و روانی شما مطابقت داشته باشد.

 

تصمیم منطقی و واقع گرایانه

امر حیاتی انتخاب رشته نباید بر اساس احساسات انجام شود باید به دور از هرگونه جو زدگی و تشویق و ترغیب اطرافیان باشد.این جا چند نکته حائزاهمیت می باشد:اول اینکه هنگام تصمیم گیری نباید جوزده شوید به فرض مثال داوطلب رشته تجربی تنها به صرف "خانم دکتر یا آقای دکتر"نامیده شدن رشته پزشکی را بر می گزیند که این اشتباه محض می باشد.

نکته دوم این است که اگر اطرافیان شما تشویق بیهوده به رشته یا دانشگاه خاص میکنند توجه نکنید"اگر که مهندسی نفت بخونی نونت تو روغنه و هرروز راننده شخصی دنبالت میاد و این حرفا"،نتیجه این است که دچار جوگرفتگی نشوید و تشویق های بی فایده دیگران را در نظر نگیرید و به علاقه و شخصیت و دیگر موارد گفته شده بپردازید. 

 

 

بازار کار

توجه به بازار کار در انتخاب رشته مخصوصا در انتخاب رشته تجربی شاید قدری آزار دهنده باشد ولی از مهمترین نکات این انتخاب سرنوشت ساز یعنی انتخاب رشته میباشد.شاید رشته ای مورد علاقه شما بوده و متناسب با شرایط روحی شما باشد ولی بازار کار مناسبی نداشته باشد.به همین خاطر بازار کار باید در نظر بگیرید تا دچار شکست روحی در آینده نشوید.و صد البته که هیچ وقت تنها گول آنرا نخورید یعنی اینکه بازار کار، بشود تنها هم و غم شما در انتخاب رشته ! و موارد دیگر را بررسی نکنید!این یک خطا است!

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انتخاب-رشته-2

 

میزان درآمد

از فاکتور های نسبتا جذاب برای برخی در انتخاب رشته می باشد.ما به شما نمی گوییم بخاطر پول و ثروت یک رشته آنرا انتخاب کنید ولی برای برخی افراد میزان در آمد از پارامترهای مهم به حساب می آید.

جهت دریافت مشاوره رایگان کسب و کار اینجا کلیک کنید

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انتخاب-رشته-3

 

شرایط خانوادگی

در امر خطیر انتخاب رشته مراعات شرایط خانوادگی می تواند کارساز باشد چون این خانواده است که شما را در این حرفه همراهی خوهد کرد و یاری گر شما خواهد بود.جدای تمام این قضایا تجارب آنها نیز ارزشمند بوده و توصیه میگردد از مهارت و آگاهی آنها استفاده شود تا انتخاب رشته شما ختم به خیر شود!

 

تمامی موارد فوق نکات اساسی در جهت یاری شما عزیزان در امر جدی  انتخاب رشته می باشد حال چند نکته در مورد انتخاب گزینه ها برای شما عزیزان گفته می شود:

 

رشته مهم تره !

 

برخی از داطلبان کنکور در انتخاب رشته برای پارامتر رشته اهمیت ویژه ای قائل هستند پس این عزیزان رشته را در خط اصلی انتخاب رشته قرار می دهند.مثالی از انتخاب رشته یک داوطلب علاقه مند به رشته پزشکی:

 

پزشکی تهران

پزشکی سمنان

پزشکی زاهدان

پزشکی مشهد

پزشکی کرمان...

این داوطلب برای قبولی در رشته پزشکی حاضر به تحصیل در هر نقطه کشور می باشد. اگر عشق پزشکی درسر دارید پیشنهاد میکنیم مقاله جمع بندی زیست شناسی را بخوانید.

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انتخاب-رشته-4

 

قبولی در شهر خودم !

برخی دیگر از داطلبان کنکورتمایل به رفتن به شهر دیگر ندارند و مایل به تحصیل در شهر بومی خود می باشند.که حتی از رتبه های تک رقمی این انتخاب را شاهد بوده ایم.مثالی از انتخاب رشته یک داوطلب کنکور در شهر بیرجند:

حقوق بیرجند

روانشناسی بیرجند

علوم سیاسی بیرجند

جامعه شناسی بیرجند

علم اطلاعات و دانش شناسی بیرجند...

این عزیز حاضر نیست به شهر دیگر برود و متمایل است هررشته ای را در شهر خود بخواند.

در هر رشته ای که هستید دروس عمومی فوق العاده مهم و نتیجه ساز می باشد پیشنهاد میکنیم مقاله اهمیت دروس عمومی را مطالعه فرمائید

 

برند دانشگاه مهم تره!

 

گاهی اوقات دانش آموزان تحصیل در یک دانشگاه خاص را هدف قرار می دهند و در انتخاب رشته خود آنرا لحاظ می کنند.مثالی از یک داوطلب علاقه مند به تحصیل در دانشگاه صنعتی شریف:

 

مهندسی کامپیوتر صنعتی شریف

مهندسی مواد و متالورژی صنعتی شریف

مهندسی هوافضا صنعتی شریف

علوم کامپیوتر صنعتی شریف

شیمی صنعتی شریف...

این داوطلب برای تحصیل در دانشگاه صنعتی شریف حاضر به پرداخت هر بهایی می باشد از قبولی در بهترین رشته گرفته تا قبولی در رشته های نسبتا پایین تر

آیا میدانید برای قبولی در دانشگاه های خاص نیاز به افزایش ساعت مطالعه دارید؟ پیشنهاد میکنیم مقاله تکنیک های افزایش ساعت مطالعه را بخوانید.

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انتخاب-رشته-5

 

اکنون می خواهم نکاتی را به هنگام انتخاب رشته پشت سیستم و در سایت سنجش بیان کنم:

 

 

برای تهیه پکیج جامع ژنتیک کلیک کنید.

 

انتخاب رشته منطقی طبق رتبه کارنامه :

هنگام انتخاب رشته بهتر است حتی اگر که تراز شما بسیار پایین بود حتما انتخاب های برترمورد علاقه را انجام دهید مثلا داوطلب رشته ریاضی حتی اگر رتبه نامطلوبی را بدست آورده رشته های برتر مورد پسند را در انتخاب رشته خود لحاظ کند ولی اگرکه قصدی به پشت کنکور ماندن ندارد به همین رشته های برتر اکتفا نکند .

مثالی میزنم تا موضوع برای شما عزیزان شفاف تر شود: داوطلبی در رشته ی ریاضی رتبه ده هزار را کسب کرده است این داوطلب می بایست هنگام انتخاب رشته رشته های مهندسی برتر که مورد علاقه اش میباشد را انتخاب کند ولی به همین ها اکتفا نکند و رشته های نسبتا پایین تر را نیز انتخاب کند صد البته اگر که قصد ندارد یک سال دیگر پشت کنکور بماند.

 

مشاوره گرفتن از یک متخصص:

کمک گرفتن از یک مشاور خوب در زمینه انتخاب رشته میتواند بسیار مفید واقع شود.گاهی اوقات ما حقایق را نمی بینیم ولی چون مشاور تحت این فشار نمی باشد و موضوع را از چندین زاویه بررسی می کند می تواند کمک شایانی برای انتخاب رشته شما عزیزان دل بکند.

برای دریافت مشاوره رایگان کنکوری اینجا کلیک کنید.

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انتخاب-رشته-6

 

رعایت اصول انتخاب رشته طبق اطلاعیه سازمان سنجش:

برخی از عزیزان هنگام انتخاب رشته الویت هارا طوری می چینند که در نهایت به آن چیزی که در ذهن و در دل داشتند نمی رسند.یکی از این اصول،الویت بندی درست می باشد.شما می بایست رشته های مورد علاقه خود را از عالی به متوسط بچینید، اگر که علاقه مند  به رشته مهندسی کامپیوتر ،مهندسی شیمی و علوم کامپیوتر میباشید این گونه انتخاب نمایید:

مهندسی کامپیوتر

مهندسی شیمی

علوم کامپیوتر

اگر که علوم کامپیوتر را در الویت قرار دهید حتی اگر تراز شما برای مهندسی کامپیوتر کافی باشد رشته قبولی شما علوم کامپیوتر خواهد بود!  چون سیستم انتخاب رشته اینگونه عمل می کند که پس از بررسی انتخاب اول اگر تراز لازم را کسب کرده بودید دیگر سراغ بعدی نمی رود. و در اینجا یک نکته بسیار مهم را یادآور می شوم، پس از اعلام نتایج نهایی در کارنامه ای به اسم کارنامه سبز تمامی رشته هایی(به غیر رشته ای که قبول شده اید ) که امتیاز لازم برای آنها را کسب کرده اید نیز اعلام می گردد . که این نکته در موارد خاص تغییر رشته در آینده حائز اهمیت می باشد .

 

دست به قلم شوید

در نهایت بعد از در نظر گرفتن تمامی این فاکتور ها انتخاب های خود را(رشته ی فلان دانشگاه فلان)بچینید و به همراه کد یادداشت بردارید.شما در انتخاب رشته صد وپنجاه  مورد حق انتخاب دارید قرار نیست همه اش را پرکنید الزامی وجود ندارد این انتخاب شماست شاید داوطلبی قصد دارد تنها ده انتخاب داشته باشد و دیگری صد و پنجاه انتخاب!

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انتخاب-رشته-7

 

صد البته که نکات گفته شده در انتخاب رشته دبیرستان نیز کارساز خواهد بود؛یعنی برای انتخاب رشته دبیرستان شما باید بدانید روحیه و توانایی و ... شما چگونه است و حتی انتخاب رشته دبیرستان گاهی مهمتر از انتخاب رشته کنکور است چون انتخاب رشته دبیرستان انتخاب پایه است! پس در انتخاب رشته دبیرستان بسیار حواس جمع باشید تا انتخاب غلط نکنید. 

جهت آموزش صفرتا صد ترفندهای استثنایی انتخاب رشته پیشنهاد میکنیم:پکیج انتخاب رشته تخصصی 

 

جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید

 

شما دوست عزیز می توانید نکات یا تجربیات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

 

نویسنده: پشتیبان تحصیلی

 

انتخاب رشته مجازی رایگان:

تمام داوطلبان دوست دارند بدانند که با رتبه ای که در کنکور سراسری در گروه آزمایشی خود کسب کرده اند چه رشته و دانشگاهی پذیرفته می شوند. به همین سبب انتخاب رشته مجازی کمک شایانی به آنها می کند.

خیلی از نرم افزارهای انتخاب رشته مجازی به این صورت است که حالت بدبینانه حالت واقع گرایانه و حالت خوش بینانه لحاظ می شود.

حالت خوش بینانه به اینصورت است که دست بالا در نظر گرفته می شود یعنی بهترین حالت ممکن برای شما بیان می شود و لازم به ذکر است که در انتخاب رشته بصورت خوش بینانه ممکن است شما رشته های مذکور را پذیرفته نشوید زیرا بهترین حالت در نظر گرفته شده بود!

حالت بعدی، حالت واقع بینانه است. در ین حالت شما بصورت واقعی تر و معقول تر رشته ها و دانشگاه های احتمالی مشاهده می کنید.  در این حالت با دید بدبینانه یا دید خوش بینانه به ماجرا نزدیک نمی شوید. این انتخاب رشته حقیقی تر از حالت خوش بینانه می باشد.

حالت آخر حالت بدبینانه است. در حالت بدبینانه بدترین حالت ممکن لحاظ می شود. شما با احتمال خیلی زیاد رشته هایی که در انتخاب رشته مجازی در حالت بدبینانه را میبینید را پذیرفته می‌شوید زیرا بدترین حالت ممکن را برای شما بیان می کند.

در نهایت اینکه شما رشته های گروه انتخاب رشته مجازی حالت بدبینانه یا واقع بینانه یا خوش بینانه را پذیرفته می شوید بستگی به سختگیری سازمان سنجش، نمره داوطلبان و ظرفیت دانشگاه ها و رشته ها دارد. ممکن است که شما خوش بینانه ترین رشته را پذیرفته شوید و یا اینکه شما رشته واقع بینانه  را قبول شوید و حتی اینکه بدبینانه ترین حالت را پذیرفته شود ولی خب احتمال هریک متفاوت است!

برای انتخاب رشته مجازی رایگان کلیک کنید.

 

برای تهیه پکیج جامع ژنتیک کلیک کنید.

 

 

 

 

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده
مرضیه گفت:
در مورد تغییر رشته در دانشگاه توضیح بدید
    پشتیبان گفت:
    این موضوع جز موضوعاتی است که طی هفته های آینده مقاله کامل و جامعی از آن تهیه خواهد شد . اگرمایل هستید پیامکی به شماره پشتیبانی ارسال فرمایید تا بلافاصله بعد از نگارش مقاله برای شما ارسال شود یا اطلاع رسانی خدمتتان انجام شود.
رامین @t گفت:
تشکر . خوب بود
Mitra گفت:
ممنون عالی بود استاد تشکر
Hadaf. Ty گفت:
متشکر
مفید بود
M.fd گفت:
مرسی
فقط یه سوال داشتم من رشتم تجربیه یازدهمم ولی اصلا با درسا مخصوصا زیست میونه خوبی ندارم موندم چیکاررکنم؟ الان اوضام اینه سال بعد کنکور می‌خوام چیکار کنم بعد از طرفی علاقه ای به پزشکی و... ندارم
ممنون میشم راهنمایی کنین
    پشتیبان گفت:
    سلام دوست عزیز
    اگر سال دهم بودید باز برای تغییر رشته بهتر بود اما در شرایط فعلی کمی دیر شده .برای اینکه در زمینه های استعداد یابی و کشف علاقه و کسب و کاری مشاوره بگیرید با شماره تماس 09229502826 تماس بگیرید یا داخل تلگرام پیام بدید مفصل تر در خدمت خواهیم بود
mina گفت:
ممنون