رفع تنبلی+غلبه بر تنبلی+راهکارهای رفع تنبلی

چگونه تنبلی را رفع کنیم و معتاد مطالعه شویم؟

 

چگونه تنبلی را رفع کنیم و معتاد مطالعه شویم؟+vahidimeni.ir

 

تنبلی یکی از معضلات اصلی دانش آموزان می باشد که همه درصدد رفع تنبلی هستند تا درس هایشان را قوی کنند و از این بی ارادگی خلاص شوند.

تنبلی موجب می شود نه تنها دانش آموز نتواند خوب درس بخواند بلکه احساس منفی و عذاب وجدان سراغش بیاید.بنابراین خیلی خوب است دانش آموزان تلاش کنند تا تنبلی خود را رفع کنند و راهکارهایی برای رفع تنبلی خود پیدا کنند.

 

غلبه بر تنبلی:

 

غلبه بر تنبلی+vahidimeni.ir

 

یکی از اساسی ترین راهکارها برای رفع تنبلی، شروع کردن بلافاصله و توجه نکردن به رند بودن زمان است.بعضی از دانش آموزان مبتلا به بی ارادگی، مدام منتظر رند بودن زمان هستند و متاسفانه زمان زیادی را از دست می دهند؛ مثلا در روز یازدهم مرداد منتظر هستند که از بیستم مرداد شروع کنند همین بیست مرداد موکول می شود به یک شهریور! و همینطور روزها پشت سرهم از دست می رود.همچنین بسیاری از دانش آموزان منتظر رند شدن ساعت می مانند. برنامه خود را با این موارد تلف نکنید بلافاصله بعد از تصمیم گیری برای مطالعه شروع به درس خواندن کنید.اگر بتوانید رند بودن را از زندگی خود حذف کنید گام بزرگی در جهت رفع تنبلی برداشته اید!

 

درمان تنبلی:

 

درمان تنبلی+vahidimeni.ir

 

بسیار پیش می آید که دانش آموز می خواهد که درس بخواند اما اصلا حوصله ندارد که سراغ درس خواندن برود.بسیاری از دانش آموزان معتقدند که ابتدا باید انگیزه داشته باشی تا به سراغ مطالعه درس بروی؛ چه بسیار زمان هایی که باید کار را شروع کرد تا انگیزه گرفت! از اساسی ترین درمان های تنبلی، این است که تنها 5 دقیقه آن کار را انجام دهید و خود را اینگونه قانع کنید که بعد 5 دقیقه آن کار را رها خواهید کرد! این کار موجب می شود ترس شما از شروع کردن کار بریزد! معمولا بعد 5 دقیقه شما ترغیب می شوید که درس بخوانید و تنبلی شما رفع می شود! اکثر اوقات آنچه که برای دانش آموزان سخت می باشد آغاز کردن آن کار است؛یعنی شما بعد از شروع کردن کاری معمولا اشتیاق پیدا می کنید که آن کار را ادامه دهید.بنابراین در بین راهکارهای رفع تنبلی، از تکنیک 5 دقیقه حتما استفاده بکنید که از کاربردی ترین ترفند ها برای رفع تنبلی است.

 

چگونه گوشی را کنار بگذاریم و درس بخوانیم؟

 

چگونه گوشی را کنار بگذاریم و درس بخوانیم+vahidimeni.ir

 

و رسیدیم به یکی از اساسی ترین چالش های دانش آموزان که همان کنار گذاشتن گوشی و درس خواندن است.گوشی، خود یکی از دلایل بزرگ ایجاد تنبلی است که مانع مطالعه دانش آموزان و حتی دانشجویان می شود.به دو راهکار حیاتی رفع تنبلی توجه کنید:

  1. هنگام مطالعه گوشی را کنار خود قرار ندهید؛ حتی بهتر است اینگونه بگویم گوشی را وارد اتاق مطالعه خود نکنید! متاسفانه برخی از دانش آموزان گوشی را کنار دست خود قرار داده و درس می خوانند؛ در این شرایط موبایل  بر روی مطالعه شما تاثیر می گذارد و اجازه نمی دهد با تمرکز بالا و دقت زیاد درس بخوانید.به همین دلیل اصلا گوشی را وارد اتاق مطالعه خود نکنید تا بتوانید بر تنبلی خود غلبه کرده و همچنین با تمرکز بالا درس بخوانید.برای خواندن مقاله ویژگی های اتاق مطالعه کلیک کنید.
  2. در طول روز برای این که بتوانید ساعت مطالعه خود را بالا ببرید و همچنین تمرکز خود را افزایش دهید بهتر است ساعات استفاده از گوشی را محدود کنید و گوشی در تمام شبانه روز دستتان نباشد.مثلا نیم ساعت بعد ناهار و شام را به استفاده از گوشی اختصاص دهید.متاسفانه استفاده از گوشی یکی از دلایل بزرگ تنبلی است.یعنی دانش آموزانی که مدام با گوشی سروکار دارند نمی توانند بر تنبلی خود غلبه کنند!

البته با وجود شرایط کرونا و آموزش مجازی گوشی به یکی از نیازهای دانش آموزان جهت شرکت در کلاس و مطالعه کردن تبدیل شده است؛ این شما هستید که باید بتوانید شرایط را مدیریت کنید.مثلا هنگام استفاده از جزوه و مطالعه آن اینترنت خود را خاموش کنید یا مثلا برای خواندن پیام های غیرضروری گروه های مدرسه وقت اضافی نگذارید.بنابراین اجازه ندهید استفاده از گوشی به تنبلی شما منجر گردد!

  •  ​​ترک گوشی یکی از گام های مهم در جهت رفع تنبلی است.زمان با ارزش خود را برای خواندن مطالب بیهوده فضای مجازی اختصاص ندهید!

 

چگونه ساعات طولانی درس بخوانیم؟

 

چگونه ساعات طولانی درس بخوانیم+vahidimeni.ir

 

دانش آموزان، به جهت مبتلا بودن به بی حوصلگی و تنبلی، نمی توانند ساعت های طولانی درس بخوانند! منظور ما از مطالعه ساعات طولانی، مطالعه به مدت پنج الی شش ساعت بدون استراحت نیست! بلکه مطالعه به مدت یک و نیم الی دو ساعت است.متاسفانه برخی دانش آموزان بدلیل تنبلی مفرط و همچنین تمرکز پایین بیشتر از بیست الی سی دقیقه نمی توانند درس بخوانند.اگر شما بتوانید راهکارهای رفع تنبلی را اجرا کنید و تمرکز خودر ا بالا ببرید قطعا می توانید ساعات طولانی تر مشغول به مطالعه شوید و خوب درس بخوانید.برای خواندن مقاله تکنیک های طلایی افزایش ساعت مطالعه کلیک کنید.

 

چگونه درس هایمان را قوی کنیم؟

برای اینکه بتوانید درس هایتان را قوی کنید باید به اندازه کافی برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید که تلاش کردن خود منوط به موارد زیر است:

  • سعی کنید انگیزه خود را بالا ببرید تا بتوانید به اندازه کافی(کمیت) و به خوبی(کیفیت) مطالعه بکنید برای خواندن مقاله مدیریت بی انگیزگی کلیک کنید.
  • بکوشید که تنبلی را کنار بگذارید.رفع تنبلی از کلیدهای طلایی برای رسیدن به هدف است.با تنبلی شما نمی توانید برای هدف خود آنطور که باید تلاش کنید و درس بخوانید.
  • ناامیدی را از خود دور کنید؛ناامیدی یعنی اینکه در شکست ها امید خود را از دست داده و بی خیال هدف شوید همچنین اینکه هرچقدر مطالعه کنید باز نمی توانید امیدوار شوید؛ناامیدی لطمه بزرگی به شما می زند هم مانع رسیدن شما به هدف تان می شود و هم حس منفی در درون شما ایجاد می کند!برای خواندن مقاله 6 فاکتور انگیزه مطالعه کلیک کنید.
  • غرور را کنار بگذرید.متاسفانه برخی از دانش آموزان مغرور هستند و فکر می کنند از همه بالا هستند و لازم نیست تلاش زیادی بکنند و تنها به هوش بالای خود بسنده می کنند؛بدانید و آگاه باشید هوش بالایی که منجر به مطالعه لازم نشود به هیچ دردی نمی خورد!

 

 

 

 

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده