6فاکتور انگیزه مطالعه

6فاکتورانگیزه مطالعه

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انگیزه-مطالعه-1

تعیین پاداش های کوچک

دوستان در ابتدای بحث برای انگیزه ی مطالعه لازم است بگویم تعیین پاداش های هرچند کوچک برای شما انگیزه خاصی ایجاد میکند.مثلا بعد مطالعه درس زیست شناسی، به مدت یک ربع فیلم تماشا کنید و یا بعد از حل تست های هندسه تحلیلی پرتقالی که پوست کنده اید را بخورید! این پاداش ها با اینکه خیلی کوچک هستند ولی برای شما انگیزه ی مطالعه به وجود می آورند.شما می دانید بعد از این که این قسمت از مطالعه خود را به پایان رساندید با یک پاداش رو به رو خواهید شد.

البته باید یک نکته راجع به این موضوع گفته شود و این است که نباید این پاداش های کوچک برای انگیزه ی مطالعه بسیار وقت گیر باشد و دوما اینکه نباید تمرکز شما را کم کند یعنی به هوای خوردن پرتقال و نارنگی با تمرکز بسیار کم سراغ تست ها نروید!! و یا شوق تماشای یک فیلم وقت شما را بگیرد.مهم این است که شما پای حرف هایتان بمانید اگر استراحت شما تنها یک ربع است بیشتر از آن نشود .خلاصه ی کلام این تقویتی و پاداش های هرچند کوچک و کوتاه انگیزه ی مطالعه شما را ارتقا می دهد.

 

محیط مطالعتو جذاب کن!

دوستان برای مطالعه خود محیطی مناسب انتخاب کنید  در صورت امکان جذابیت هایی ایجاد کنید.مثلا می توانید عکس دانشگاه مورد علاقه خود را به دیوار بچسبانید.حتی تزئینات کوچک برای روحیه شما خوب است و وقتی که می خواهید سراغ مطالعه بروید محیطی شلوغ و بی نظم و تکراری و کسل کننده به ذهن شما خطور نکند که انگیزه ی مطالعه تان را ازدست بدهید.

منظور من از تغییرات کوچک در محیط مطالعه این نیست که مثل عروسی تزئین کنید!!مثلا اگر برای مطالعه به کتابخانه می روید می توانید در پارتیشنی که شما مطالعه می کنید عکس یک پزشک،مهندس،وکیل و... را بچسبانید یا در اتاق خود در منزل می توانید جملات و سخنان انگیزشی کوتاه را به دیوار و میز و.. بچسبانید.دلیل ما از این مورد این است وقتی که می خواهید مطالعه خود را شروع کنید حس خوبی به شما دست بدهد که انگیزه ی مطالعه تان تقویت شود و سراغ کار خود بروید.

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انگیزه-مطالعه-2

ذهنتو ورزش بده!

دوستان برای ارتقای انگیزه ی مطالعه و همچنین توانایی خود در یادگیری می توانید بعضی از تمرین های ذهنی و مغزی را انجام دهید منظور این که ذهنتان فعال باشد شاید توجه کرده باشید بعضی از افراد بعد از یک مدت که از تحصیل و مطالعه فاصله می گیرند زود حوصله شان سر می رود و انگیزه ی مطالعه شان افت می کند.

برای آزمون های ورودی راهنمایی و دبیرستان،برای آزمون کنکور سراسری و کنکور ارشد و دکترا ذهن شما باید بسیار فعال باشد تا نه انگیزه ی مطالعه تان کاهش یابد و نه تنبلی کنید و با انرژی بسیار سراغ مطالعه خود بروید.ورزش های ذهنی می تواند محاسبات ذهنی سختر باشد.می تواند حل معمای سخت اما شیرین باشد.همه این کارها برای این است که مغز شما تنبل نشود و ذهنی فعال داشته باشید تا انگیزه ی مطالعتان ارتقا یابد و به سمت مطالعه عالی سوق داده شوید.

 

خودت را قوی بدان!

دوستان در ماراتن هایی که هستید (اعم از آزمون های ورودی نمونه دولتی و تیزهوشان،کنکور های سراسری و ارشد و...)باید خود را قوی بدانید از موضع ضعف وارد قضیه نشوید.اگر شما خود را عاجز و ناتوان تصور کنید دیگر انگیزه ای برای مطالعه باقی نمی ماند یعنی شما دیگر در خود قدرت جنگیدن را نمی بینید و این یک فاجعه است!مهم نیست در درسی قوی یا ضعیف هستید مهم این است شما الان دارید مطالعه می کنید که قوی بودن خود را در دروس حفظ کرده و در بقیه دروس خودتان را تقویت بکنید.خودتان را قوی بدانید شما توان این را دارید که درصد هایتان جهش های چشمگیر داشته باشد.اگر می دانستید که چقدر قوی و توانمند هستید یاس و ناامیدی برای شما معنی نداشت.پس؛با انگیزه ی مطالعه فوق العاده کار خود را شروع کنید و کار خود را پیش ببرید چون شما قوی هستید!

مشاوره-انگیزشی-کنکور-انگیزه-مطالعه-3

از اساتید انگیزه بگیر!

درباره انگیزه ی مطالعه باید مطلب مهمی را خدمتتان عرض کنم و اینکه عزیزان! معلم ها و دبیران افراد بی طرف هستند که هیچ وقت به شما(مثل بعضی از رقیبان)حسادت نمی کنند.متاسفانه بعضی از دوستان حسادت می ورزند و حرف هایشان خیلی مورد قبول نیست ولی دبیران واستادان دلسوز شما هستند.برای افزایش انگیزه ی مطالعه می توانید با استاد های خود صحبت کنید و انگیزه بگیرید.آنها افرادی با تجربه هستند و هر ساله چندین دانش آموز و دانشجو نظیر شما را تربیت کرده اند.

صحبت با آنان می تواند یادآور این باشد که شما بسیار قوی و توانا هستید و می توانید که در هدف مورد علاقه بسیار موفق باشید.همچنین می توانید با صحبت با دبیران و استاد های خود به ضعف های خود پی ببرید تا بدانید کجای کارتان می لنگد و عالی تر کارتان را پیش ببرید.برای بالا بردن انگیزه ی مطالعه مراجعه با دبیران و استاد ها راه بسیار موثری است.حتما امتحانش کنید!

 

مسیر کنکور برات مهمتر باشه!

دوستان هنگام شروع مطالعه برای بهبود بخشیدن به انگیزه ی مطالعه اینگونه فکر کنید که مهم این است که شما خوب تلاش کنید و با یک برنامه ریزی خوب کارتان را پیش ببرید.هدف بسیار مهم است ولی مهمتر این است که وقتی شما یادآور سال کنکور(تیزهوشان و...)شدید به خاطر بیاورید که شما سعی و کوشش خود را کردید و یک سال (و بیشتر)مطالعه کردید.مسیر این هدف بسیار شیرین است.و مطلب دیگر اینکه این مسیر خیلی لذت بخش است بااینکه پر از سختی ها و مشکلات است ولی زمان های لذت بخشی است.یک مثال می زنم:

 سوار ماشین خود شده و به سمت یک شهر سفر می کنید.در این مسیر شاید پیاده شده و دستی به سر و صورتتان می کشید خوراکی و یک چیز خوردنی میل می کنید در نهایت این راه، شما به مقصد خود می رسید ولی خیلی از اوقات این مسیر بیشتر می چسبد تا رسیدن به آن هدف!خوردن یک  ساندویج سر راه و گپ و گفت با خانواده و آشنایان و دوستان بیشتر مزه دارد تا صرف رسیدن به آن مقصد.پس قدر لحظات خود را بدانید و انگیزه ی مطالعتان را بالا ببرید این مسیر یک روز تمام می شود ولی بدانید یک زمان دلتان برای همین روزها تنگ می شود قدر ثانیه هایتان را بدانید!!

 

برای نکات تکمیلی به کتاب نیترو کنکورمراجعه کنید

 

۵
از ۵
۲۰ مشارکت کننده
مسعود گفت:
باسلام
مطالب جامع ومفیدی بود وبسیار کاربردی
خداقوت
حسام مومی گفت:
خیلی مفید بود تشکر
عرشیا اصلانی گفت:
عرشیا اصلانی گفت:
عرشیا اصلانی گفت: