افزایش انگیزه در ده دقیقه!

نا امیدم از کنکور!

 

ایجاد انگیزه کنکور

 

 

عامل ایجاد انگیزه:

 

قطعا هرکدام از ما در مراحلی از زندگی دچار بی انگیزگی می‌شویم و برای ایجاد انگیزه نیاز به روحیه داریم.شاید این جمله را بسیار شنیده باشید که می‌گویند:

من همین دو هفته پیش با مشاورم درباره ی افزایش انگیزه صحبت کردم ولی الان دوباره ناامید شده ام!

خوب عزیزان اگر شما یک بار استحمام کنید بعد از گذر یک مدت نیاز به استحمام دوباره ندارید؟ معلوم است که دارید! انگیزه گرفتن و افزایش انگیزه نیز باید دوره ای انجام شود و تبدیل به یک عمل مستمر شود نه اینکه یک بار افزایش انگیزه دهید و دیگر بماند یک ماه بعد!

 

 

تکنیک ایجاد انگیزه

 

 

 

اکنون به معرفی چند راهکار جالب برای افزایش انگیزه می‌پردازیم:

 

 

موزیک انگیزشی

 

نقش موزیک انگیزشی در جهت افزایش انگیزه فوق العاده است؛ کافی است وقتی که دچار بی انگیزگی شدید به چند موزیک انگیزشی گوش دهید.تاثیر عجیب آن‌را حس خواهید کرد!

 

تصور رویا

 

در قسمت قبلی به موزیک انگیزشی اشاره کردیم؛ زمانیکه به موزیک گوش می‌دهید رویاهای خود را تصور کنید که قرار است با تلاش های شما به واقعیت تبدیل شود. تصویر رشته و دانشگاه موردعلاقه خود را به در، دیوار، آینه، کمد و... بچسبانید.این کار تکنیک خوبی برای افزایش انگیزه است.

 

 

اندورفین ات را بالا ببر!

 

 

متاسفانه برخی از دانش آموزان کنکوری، در سال کنکور بطور کل بی حرکت می مانند.همین بی تحرکی خود موجب کسالت و در نتیجه بی انگیزگی می شود.هورمون اندورفین هورمونی است که موجب خوشی و لذت می شود دقیقا هورمونی که در زمان فعالیت بدنی ترشح می‌شود.بنابراین روزانه، مدت زمانی را به ورزش اختصاص دهید حتی شده یک ربع! بعد از آن نتیجه خارق العاده آنرا روی ایجاد انگیزه مشاهده کنید!

 

 

افزایش انگیزه برای کنکور

 

بسیاری از دانش آموزان کنکوری در زمان های مختلف ناامیدی و بی انگیزگی را تجربه می‌کنند؛تابستان،بعد امتحانات ترم اول،دوران عید،بعد عید،نزدیک کنکور و..!پس باید دنبال راهکارهایی برای افزایش انگیزه باشیم تا از سیکل معیوب ناامیدی خارج شویم!

 

 

 

راه های ایجاد انگیزه در دانش آموزان

 

 

در ادامه ترفند هایی برای ایجاد انگیزش در زمان کنکور بیان می‌کنیم:

 

 

کنکوری ها فکر می‌کنند که ناامیدی و بی انگیزگی فقط شامل حال آنها می شود و همه بمب انرژی هستند و تمام! نه دوست عزیز! از دست دادن انگیزه برای همه پیش می آید؛ پس خودت را هر روز ناامید و ناامیدتر نکن که همه رفتند و من ماندم! اما داستان از چه قرار است؟ این مهارت تو است که با آن مقابله کنی و قدم هایی در جهت ایجاد انگیزه برداری اگر توانستی موفق تویی!والسلام

 

دیگه آخراشه!

 

شما تصور کنید که در حال سفر به یک شهر هستید؛ در طول راه سختی های زیادی را تحمل کرده اید و دقیقا در ورودی شهر، ناامید می شوید و می گویید که بی خیال دیگر نمی توانم به مقصد برسم چقدر حیف!

در سال کنکور ناامیدی های زیادی گریبان گیر دانش آموزان می شود.در این دوران بعد عید داوطلبان زیادی ناامید و حتی بی خیال ماجرای کنکور می شوند؛ بدانید که دیگر آخر راه است عینا مثل همان سفر که در ورودی شهر مقصد ناامید می شوید؛دیگر آخرش است تمام تلاشتان را بکنید و ناامید نشوید تلاش شما موجب ایجاد انگیزه و ادامه راه با قدرت بیشتر خواهد شد.

 

به بعد نتایج فکر کن!

 

برای ایجاد انگیزه به بعد کنکور فکر کنید اینکه اگر خوب تلاش کنید چه نتیجه فوق العاده ای در انتظار شما خواهد بود و مطمئنا احساس خوشایندی خواهید داشت. بالعکس به این فکر کنید که اگر الان به ناامید بودن ادامه دهید و تلاش کافی نکنید چه پشیمانی بزرگی خواهید داشت! بنابراین تلاش کافی داشته باشید تا بعدا تجربه خوش برای شما باقی بماند نه یک پشیمانی تلخ!

 

افزایش انگیزه و تمرکز

 

تمرکز و انگیزه رابطه نزدیک و دوسویه دارند؛ اگر نتوانید روی درس ها تمرکز کنید انگیزه خود را برای ادامه راه از دست خواهید داد از طرف دیگر اگر انگیزه کافی برای مطالعه نداشته باشید نمی توانید خوب متمرکز شوید.

 

 

افزایش انگیزه و تمرکز

 

 

به همین خاطر در ادامه راهکارهایی معرفی می کنیم تا علاوه بر ایجاد انگیزه،تمرکز خود را نیز افزایش دهید:

 

 

محیط مطالعه ات را اصلاح کن:

 

محیط مطالعه نقش چشمگیری در مطالعه دارد مکان مطالعه می تواند طوری باشد که تمرکز شما به بیشترین حد ممکن برسد و بالطبع موجب ایجاد انگیزه گردد.برای خواندن ویژگی های مکان مطالعه کلیک کنید.

به همین علت روی محیط مطالعه خود حساس باشید تا با بهترین کیفیت روی مطالعه خود تمرکز کنید و بمب انرژی شوید.

 

سبک زندگی جالب!

 

سبک زندگی درست تاثیر عجیبی روی ایجاد انگیزه دارد.سعی کنید با تغذیه درست و ورزش کافی به حالت جسمی درست برسید تا بتوانید با انرژی بالا به کار خود ادامه دهید.

 

برگه افکار داشته باشید

 

قطعا دانش آموزان در حین مطالعه دچار حواس پرتی می شوند و افکاری به ذهنشان خطور می کند که تمرکزشان بهم میریزد در نتیجه انگیزه خود را برای درس خواندن از دست می دهند.جهت ایجاد انگیزه یک برگه تفکر داشته باشید؛ هرگاه افکار غیردرسی و حاشیه به ذهنتان آمد، آنرا روی برگه افکار ثبت کنید تا بعدا در زمان استراحت به آن فکر کنید یا حتی اگر لازم است یک بند بنویسید تا تخلیه ذهنی شوید و دیگر ذهنتان را درگیر نکند! بنابراین برای ایجاد تمرکز و در نتیجه آن افزایش انگیزه حتما یک دفتر یا برگه افکار داشته باشید و افکار حاشیه را به مطالعه خود راه ندهید.

 

افزایش انگیزه برای درس خواندن

 

نه تنها دانش آموزان کنکوری، بلکه تمامی افراد برای مطالعه نیاز به انگیزه دارند و در مواقع ناامیدی باید تکنیک های جهت ایجاد انگیزه انجام دهند تا وقت خود را تلف نکنند و کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

 

 

افزایش انگیزه برای درس خواندن

 

 

در این قسمت تاکتیک های ضروری برای افزایش انگیزه برای درس خواندن ارائه می دهیم:

 

برای چی؟

 

هنگام مطالعه هدف خود را تعیین کنید اینکه دقیقا برای چه چیزی درس می خوانید و تلاش می کنید؛بی هدف بودن هر انسانی را بی انگیزه می کند اما اگر هدف خود را بطور واضح و شفاف بدانید بی انگیزگی کمتر به سراغتان می آید علاوه بر آن یادآوری هدف و عشق به هدف موجب ایجاد انگیزه می شود  شما با انرژی و علاقه بیشتر تلاش می کنید.

 

 

پیشرفت های کوچکت را ثبت کن

 

خیلی از مواقع دانش آموزان به این خاطر ناامید می شوند چون فکر می کنند دیگر نمی توانند به هدف خود برسند و هیچ پیشرفتی ندارند؛ شما باید کوچکترین پیشرفت های خود را به یاد آورده و حتی ثبت کنید تا باعث ایجاد انگیزه شما شود و دیگر مثل قبل بی خیال و ناامید نشوید!

 

برنامه ریزی داشته باش!

 

هر انسانی در مواجهه با انبوهی از کارها و درس ها انگیزه خود را از دست میدهد.همیشه با برنامه باشید هنگام برنامه ریزی متوجه می شوید که می توانید به تمامی کارهای خود برسید همین کار انگیزه شما را بالا می برد و ریشه ناامیدی را نابود می کند!

 

 

پشت کنکوری بی انگیزه!

 

ممکن است در دوران کنکور مخصوصا بعد عید دانش آموزان پشت کنکوری بیش از دیگران ناامید شوند چون دوستان سال قبل خود را می بینند که رشته و دانشگاه های خوب قبول شده اند و ناامید می شوند و یک سری مسائل دیگر! پس اگر شما هم پشت کنکوری هستید.

 

 

ایجاد انگیزه پشت کنکور

 

 

با ما همراه باشید تا راهکار های بسیار کاربردی جهت ایجاد انگیزه شما عزیزان ارائه دهیم:

 

خودتو دست کم نگیر

 

یکی از مزایای بزرگ پشت کنکوری بودن این است که شما نسبت به دانش آموزان محصل باتجربه تر هستید.حداقل یک بار فضای کنکور را تجربه کرده اید حداقل یک سال بیشتر درس خوانده اید پس با یاد آوری اینکه شما قوی هستید یک قدم در جهت افزایش انگیزه بردارید.

 

البته این مضوع نباید شما را مغرور کند و موجب شود که شما دست از تلاش کردن بردارید!

 

سخنان منفی اطرافیان را ناشنیده بگیر

 

حرف های منفی مردم از ازل تا ابد بوده و هست!هنگامی که سخنان آنها شما را ناامید کرد یک چیز را به ذهنتان بیاورید؛اگر شما به خاطر حرف های مردم بی خیال رویاها و آرزوهای خود شدید و آینده مطلوب شما نبود آیا مردم پاسخگوی شما خواهند بود؟ پس به سخن افرادی که فقط در مواقع دخالت کردن حاضر هستند و در زمان وجود مشکل فرار می کنند گوش ندهید!

 

امسال سال آخرته!

 

مهم نیست که امسال چندمین سال شماست؛ اینگونه تصور کنید که دیگر آخرین سالتان است چون اگر هر سال، مطالعه را به سال بعد موکول کنید هیچ گونه انگیزه ای برای سخت تلاش کردن نخواهید داشت.بنابراین برای ایجاد انگیزه، همان سالی که هستید را به بهترین نحو تلاش کنید و به سال بعد موکول نکنید.

اجازه دهید تصمیم به پشت کنکور ماندن یا نماندن را بعد از اعلام نتایج بگیرید نه الان! 

۵
از ۵
۲۱ مشارکت کننده