5 تکنیک مدیریت استرس

5 تکنیک مدیریت استرس

استرس جزو ویژگی های جدانشدنی ما به حساب میاد که در اصل محرک خوبی برای حرکت و پیشرفت بوده ولی هر چیزی که از حد بگذرد مضر خواهد بود گاهی همین استرس که باعث میشد شما در جهت پیشرفت حرکت بکند خود موانع راهتان خواهد بود .

در این مقاله سعی می کنیم راهکارهایی برای مدیریت استرس ارائه بدیم که با آرامش بیشتر زندگی را تجربه کنیم .

1)برنامه ریزی روزانه

هرروز خود را برنامه ریزی کنید ،کارها و فعالیت هایی که هرروز باید انجام شود را سازماندهی کنید .داشتن یک برنامه روزانه سبب می شود تا شما کنترل بیشتری  بر زندگی خود داشته باشید 

اینگونه مجبور نیستید پس از اتمام هر کاری فکر کنید که فعالیت بعدی چیست ؟

در مدیریت زمان خود مهارت کافی را بدست آورید تا شدت استرس خود را کاهش دهید همچنین می توانید فعالیت خود را به کارهای کوچکتر خرد کنید .

2)پذیرش محدودیت ها 

برای کنترل استرس که کارهای روزانه خود را یادداشت کردیم نوبت آن رسیده که اقدام کنیم اما از آنجا که موانع سر راه همه قرار می گیرد این مرحله، مرحله پذیرش محدودیت هاست سعی نکنید که با محدودیت ها و موانع بجنگید با پذیرش آنها سعی کنید با همان شرایط شروع به عمل کنید .

3)احساس تان را نامگذاری کنید .

در میان راهکارهای روانشناسی راهکارهایی هم وجود دارد که می تواند شما را در مدیریت استرس یاری بکند نام این راهکار نامگذاری احساس است و در آن باید در اوج احساسات مثلا وقتی بشدت ناراحتید  ویا وقتی بشدت استرس دارید به خودتون یادآوری کنید که اسم این احساس چیست ؟

این کار باعث میشه آگاهی تان نسبت به لحظه حال و احساسی که دارید بالاتر رفته و روی واکنش هایتان مدیریت بهتری داشته باشید.

4)با ساز و کار ذهن آشنا شوید .

صرفا دانستن شرایط کارکرد مغز در شرایط استرس زا می تواند به شما در کاهش سریع استرس کمک کند ، ذهن ما انسان ها طی سالها تکامل ، یاد گرفته که همشیه بدترین شرایط را برایمان تصویر سازی بکند به این ترتیب با وارد کردن استرس باعث میشه بیشتر احتیاط بکنید .

این خاصیت مغز همان چیزی است که باعث می شود صرفا 20 دقیقه تاخیر در رسیدن به محل کار داریم ذهن ما نه تنها اخراج شدن از محل کار که حتی بی پولی و عدم پرداخت اجاره ماه بعد  را هم تصویر سازی کرده باشد  این در حالی است که فقط 20 دقیقه تاخیر داشته ایم وهیچ اتفاق دیگری هم رخ نداده،بنابراین اگر دفعه بعد دچار شرایط مشابه شده و احساس استرس کردید  به خودتان یادآوری کنید که الان مغرتان به شدت ترسیده  و در حال فاجعه سازی است  و هیچ اتفاق بدی رخ نداده و شما هم باید حواستان باشد که آن را جدی نگیرید.

5)برای مقابله با استرس ،چیزی بخورید .

مغز ما بعد از احساس گرسنگی شدید ،دچار استرس شدید می شود وقتی معده خالی است  و میزان قند خون پایین آمده است با کمبود انرژی و کاهش صبر مواجه میشویم .

شاید تجربه کرده باشید که کودکتان یا همسرتان  ا زشدت استرس در حال انفجار هستند و یکی از نزدیکان می گوید که از گرسنگی است و بهتر است چیزی بخورد افراد وقتی در این سطح از گرسنگی قرار می گیرند  دچار عصبانیت و ترس ناگهانی میشوند. در این شرایط قسمتی ار مغز که تصمیمات آگاهانه ،حساب شده و منطقی ما رو پشتیبانی می کند ،به معنای واقعی کلمه غیر فعال میشودمعمولا وقتی متوجه میشویم که گرسنه هستیم  یا تصمیم می گیریم چیزی بخوریم که تحمل ما به کمترین حد خود رسیده که این مشکل با ضعیف شده مهارت های تصمیم گیری  هنگام گرسنگی ارتباط دارد .

کلام آخر 

همه مشکلات را نمی توان حل کرد ،مثلا شما نمی توانید رفتار دیگران را تغییر دهید یا نمی توانید ابتلا یتان  به یک بیماری را نا دیده بگیرید نحوه ی احساستان نسبت به آن مشکل تغییر دهید. استراتژی مقابله متمرکز  بر هیجان مختلفی را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام یک پریشانی تان را کاهش می دهد  و حالتان را بهتر می کند .

جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره09383677647 در ارتباط باشید .

 

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده