مطالعه ژنتیک کنکور| اهمیت ژنتیک کنکور| تست ژنتیک کنکور

مطالعه ژنتیک کنکور| ژنتیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

 

مطالعه ژنتیک کنکور_vahidimeni.ir

 

ژنتیک کنکور برای خیلی از دانش آموزان جزو کابوس های آنان است! 

به قطع ژنتیک بخش آسانی نیست! و از آن طرف در کنکور سراسری در بخش درس زیست شناسی اهمیت بسیار  بالایی دارد همین دو موضوع باعث شده است که دانش آموزان خیلی نگران ژنتیک زیست شناسی باشند؛ چون یادگیری اش خیلی آسان نیست و از طرفی اهمیت بالایی دارد و نمی توانند که حذف کنند(البته که حذف کردن در کل روش خوبی نیست برای بخشی مثل ژنتیک که ترکیبی بوده و سوالات زیادی دارد اصلا توصیه نمی شود!) ؛ همینجاست که اهمیت مطالعه ژنتیک کنکور بطور اصولی مشخص می شود! در ادامه به ژنتیک کنکور نظام جدید، فصل های ژنتیک، درصد ژنتیک در کنکور، نحوه مطالعه اصولی ژنتیک کنکور خواهیم پرداخت. با من همراه باشید.

 

 

ژنتیک کنکور نظام جدید:

 

ژنتیک کنکور نظام جدید_vahidimeni.ir

 

در نظام جدید کتاب های درسی بسیار تغییر کرد که این موضوع شامل حال درس زیست شناسی آن هم بخش ژنتیک و مطالعه ژنتیک کنکور شد! در نظام قدیم پایه ژنتیک بیشتر محاسباتی بود اما در نظام جدید مسائل محاسباتی بطور چشمگیری کاهش پیدا کرد و همچنین سایر فصول نیز دچار کاهش شد! این موضوع نقش خیلی مهمی در مطالعه ژنتیک کنکور داوطلبان کنکوری داشت چون محوریت ژنتیک تغییر کرده بود. اما به هرحال در ژنتیک کنکور نظام جدید نیز، هم موارد محاسباتی و هم موارد دانشی وجود داشت.

علاوه بر این باید یک موضوع اساسی درباره ژنتیک نظام جدید و حتی بهتر است بگویم زیست نظام جدید بگویم؛ در کتاب های درسی نظام جدید واژه های جدیدی اضافه شد مثلا به جای کلمه میتوکندری واژه راکیزه آمد؛ این یک چالشی هم برای دانش آموزان و هم برای دانش آموزان مخصوصا در زمینه مطالعه ژنتیک به وجود آمد اما به هرحال تصمیم بر این بود که هم کلمه لاتین و هم معادل فارسی واژگان در کنکور آورده شود که این کار قدری دغدغه دانش آموزان را در زمینه کنکور کاهش داد! 

تدریس خصوصی زیست شناسی: نازیلا ایمنی 09044686613

 

 

مطالعه ژنتیک کنکور:

برای مطالعه بخش ژنتیک کنکور شما چندین کار را باید انجام دهید. بگذارید اینگونه بگویم:

ژنتیک شامل موارد محاسباتی و دانشی است که شما برای هریک باید توجه ویژه داشته باشید.

موارد محاسباتی همان سوال هایی است که شما باید مسئله حل کنید و جواب را ارائه دهید مثل سوال های احتمال انواع بیماری یا صفت و... در دل سوالات محاسباتی سوالات تحلیلی نیز وجود دارد مثل تعیین کردن صفات احتمالی پدر و مادر و یا فرزندان. به فرض شما با تحلیل کردن متوجه می شوید که دختر هموفیل قطعا پدر هموفیل دارد.

دسته بعدی سوالات دانشی است که صرفا اطلاعاتی را به شما ارائه می دهد اما بدانید در تمام تیپ سوالات می توان سوالات بسیار مفهومی تعیین کرد طوریکه دانش آموز را گیج کرد.

موضوع طلایی مطالعه ژنتیک کنکور به همین سبب اهمیت پیدا می کند که شما برای هر کدام از این موارد باید برنامه ریزی خود را داشته باشید و به هریک بپردازید.

واضح است که بخش های محاسباتی و تحلیلی نیاز به تمرکز بیشتر و وقت بیشتر دارد یعنی شما باید نکات را خوب بخوانید و هریک را تحلیل کنید و تست زیاد اما با کیفیت بزنید.

همین جا دوست دارم نکته ای را اضافه کنم: لطفا نکات کلیدی محاسباتی ژنتیک را حفظ نکنید! با تحلیل فرا بگیرید.

مثلا اینکه یک فرزند با گروه خونی O هرگز نمی تواند والد دارای گروه خوبی AB داشته باشد را حفظ نکنید با تحلیل یاد بگیرید اینکه فرزند دارای گروه خونی O باید از هریک از والدین خود یک الل O بگیرد به همین سبب پدر یا مادر با با گروه خونی AB نخواهد داشت زیرا الل O ندارد که به فرزندش بدهد!

 

8 دانستنی جالب ژنتیک که میخ کوبتان می‌کند! کلیک کنید.

صرفا حفظ کردن نکته اش، دید شما را گسترده و مفهومی نخواهد کرد. با تحلیل و توجه به دلیل آن، نکات را فرا بگیرید.

اینگونه بازده خیلی بالاتری از مطالعه ژنتیک کنکور خواهید داشت!

 

 

ژنتیک کنکور شامل چه فصل هایی است؟

 

 

در پایه های یازدهم و دوازدهم فصولی هستند که جمعا ژنتیک کنکور را تشکیل می دهند. این فصول عبارت اند از:

  • فصل 6 زیست یازدهم
  • فصل 1 زیست دوازدهم
  • فصل 3 زیست دوازدهم
  • فصل 4 زیست دوازدهم
  • فصل 7 زیست دوازدهم

این فصول ژنتیک کنکور را تشکیل می دهند و دانش آموزان باید توجه ویژه ای به این فصول کنند.

زیست کنکور و تمام آنچه که باید درباره زیست شناسی بدانید. کلیک کنید.

 

 

ژنتیک کنکور چند درصد است؟

ژنتیک کنکور در سال های مختلف سوالات با تعداد متفاوتی طرح می شود اما تقریبا یک رنج ثابت دارد که دانش آموز می تواند به اهمیت آن و همچنین مطالعه ژنتیک کنکور بطور صحیح پی ببرد. در ادامه به بیان تعداد سوالات ژنتیک در کنکور سراسری 1400 می پردازیم:

  • فصل 6 زیست یازدهم: 1 سوال
  • فصل 1 زیست دوازدهم: 3 سوال
  • فصل 3 زیست دوازدهم: 5 سوال
  • فصل 4 زیست دوازدهم: 2 سوال
  • فصل 7 زیست دوازدهم: 1 سوال

 

 

پکیج جامع ژنتیک کنکور به زودی در وبسایت قرار خواهد گرفت!

تدریس خصوصی زیست شناسی: نازیلا ایمنی 09044686613

 

 

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده