شنونده فعال/ چگونه شنونده فعال و جذابی باشیم ؟/چگونه شنونده خوبی شوم ؟

شاید برایتان پیش آمده باشد که از مصاحبت با فردی که به حرفهایتان گوش میدهد لذت برده باشید اما گاهی متوجه می شوید که خود شنونده خوبی نیستید ،ضعف در شنوندگی فعال می تواند به کلافگی و دلخوری اطرافیان بخصوص نزدیکانتان منجر بشود پس تقویت این مهارت اهمیت بسزایی دارد . 

همچنین ضعف در این مهارت  میتواند به نوعی به انزوای اجتماعی منجر شود .یکی از بارزترین  نشانه های این ضعف ،خاتمه یافتن  آنی مکالمه هایی است  که مممکن است با بقیه داشته باشید یا درمیان اطرافیانتان افرادی رابشناسید  که به محض هم صحبت شدن با آنها میل به کنار کشیدن و برقراری ارتباط با دیگران و  اطرافیان را پیدا کنید . در این مقاله سعی داریم که 10 شیوه کارامد و علمی را به شما معرفی کنیم تا به این معضل دچار نشوید .

شنوندگی فعالانه چیست ؟

مطالعات جدید صورت گرفته  روی موضوع  شنوندگی فعالانه بر نتایج حاصل از چندین دهه تحقیق در این حیطه  صحه گذاشته است بر اساس این مطالعات  شنوندگی فعالانه  مکانیسمی است  که منجر به برقراری  روابط میان فردی شده و پیامدهای حسی و شناختی مثبت  بسیاری را به دنبال دارد . شنوندگی ، یک رفتار اجتماعی بنیادین است و در برقراری روابط اجتماعی نقش اساسی  ایفا می کند . بنابراین تقویت این مهارت  برای درک اطرافیان  از اهمیت ویژه ای برخودار است .

10 شیوه برای شنونده بهتر بودن 

حال که از اهمیت این مهارت آگاه هستید ، شاید با خودتون فکر بکنید که چه شیوه هایی  برای شنونده بهتر شدن وجود داره ؟ محققان علوم فردی  ده شیوه معرفی کردند که از آنها برای سنجیدن میزان  درک متقابل و مهارت شنوندگی در افراد استفاده می کنند . این شیوه ها  به دو دسته (گفتاری ) و (عملی ) تقسیم می شوند .

ابتدا به شیوه ه های گفتاری  می پردازیم .به کار گرفتن این شیوه ها گواهی بر درک  حرف های طرف مقابل  است .

1)ارائه بازتاب  

با به زبان آوردن خلاصه ای از مطالب بیان شده توسط طرف مقابل، به او اطمینان می دهید  که منظورش را کاملا متوجه می شوید .

2)پرسیدن سوال  

با پرسیدن سوال هایی  که اغلب با پاسخ (بله ) یا (نه )همراه  هستند ،مسیر پیش روی  مکالمه را هموار می کنید و به مخاطب نشان می دهید که از شنیدن خسته نشده اید .

3)صحه گذاشتن

با صحه گذاشتن روی نکته های مهم  مدنظر ،طرف مقابل ، به او نشان می دهید که درک جامع ای از شرایط موجود دارید .

4)تشویق به ادامه 

با بکار بردن کلمه های ساده ای همچون (آهان )، (خب )، طرف مقابل را به ادامه تشویق می کنید .

5)استفاده از نام طرف مقابل 

گهگاهی نام طرف مقابل را به زبان بیاورید  تا نشان دهید که حرف هایش را میشنوید  و درک می کنید .

در واقع به کار گیری شیوه های رفتاری  نشان می دهند که شما بر موقعیت تسلط دارید و توجهاتان معطوف به حرف های طرف مقابل است این شیوه ها به شرح زیر هستند 

6)توجه به حالت های چهره 

اجازه دهید که چهرتان احساساتی مثل علاقه ،همدردی و کنجکاوی را ابراز بکند .

7)سرتکان دادن  

گهگاه با تکان دادن سر نشان دهید .این کار معمولا در برهه های حساس مکالمه موثر است 

8)توجه به حالت بدن 

حالت بدن خود را طوری تنظیم کنید  که با طرف مقابل رودر رو باشید .با این کار به او نشان می دهید که حرف هایش را با دقت دنبال می کنید .

9) توجه به نگاه کردن 

حفظ ارتباط چشمی با طرف مقابل  در القای  حس درک متقابل تاثیر شگرفی دارد .

10 )سکوت اختیار کردن  

حین صحبت کردن طرف مقابل سکوت اختیار کنید و مدام رشته کلامش را قطع نکنید البته هر گاهی نظری برای بهبود داشتید ، آن را مودبانه بیان کنید .

چگونه شنونده ی بهتری باشیم ؟

1)نظرات و پیشنهادات خود را ارائه بکنید .

شنوندگان خوب مدام در حال بازخورد دادن  به طرف مقابل خود هستند . این رفتار شاید گهگاه مخاطب را کلافه بکند  وبه او این حس را بدهد که شنونده به جای گوش دادن  به دنبال پیدا کردن راه حل است اما واقعیت این است که تمایل افراد به نظرخواهی  از افرادی که شنونده بهتری هستند بیشتر است . کسی که در طول مکالمه کاملا ساکت می ماند و ناگهان شروع به نظر دادن می کند غیر قابل اطمینان تر از کسی که مدام به دنبال راه کار های کار آمد تر است به نظر می آید .

2)طرف مقابل خودرا به چالش بکشید .

هر از گاهی از مخاطبتان سوال هایی بپرسید که در عین به چالش کشیدن ایده های تثبیت شده اش ،راهکاری سازنده هم به دنبال داشته باشد .از او بخواهید که اطلاعات بیشتری در اختیار شما بگذارد و گفتگو را به نوعی دیالوگ تبدیل کنید تا از خشکی (گوینده در مقابل شنونده )کاسته شود . چگونه بستر را برای شنوندگی فعالانه هموار کنیم ؟

چگونه بستر را برای شنوندگی فعالانه هموار بکنیم ؟

اگر در شرایطی که طرف مقابلتان شنونده فعالی نباشد چه می کنید ؟همه ی ما دست کم یک بار در این شرایط قرار گرفته ایم .برای پیشگیری از این شرایط معذب کننده ای  میتوانید با توجه به نکات زیر مکالمه ای  طبیعی را پیش ببرید .

موضوعی را برای گفتگو انتخاب کنید که تا حدی برای هر دو طرف جالب باشه.

انتخاب موضوع مناسب ، به راه انداختن مکالمه و شناخت پیدا کردن از طرف مقابل کمک می کند .این موضوع می تواند مرتبط با مسائل اجتماعی ،اقتصادی ،سیاسی روز باشد .

الگوی مناسبی برای شنوندگی فعالانه باشید .

در برقراری ارتباط با شخصی که شنونده  خوبی نیست ،شنونده خوبی باشید تا به طور غیر مستقیم  به او شنوندگی فعال را بیاموزد .

توانایی اتمام مکالمه داشته باشید .

به یاد داشته باشید که طرف مقابل به هیچ وجه مایل به شنیدن نیست ،دلیلی برای ادامه مکالمه از جانب شما وجود ندارد .داشتن توانایی اتمام مکالمه در صورت نیاز نوعی مهارت است .

 کلام آخر 

برای شونده خوبی بودن لازم نیست ، مانند یک اسفنج تمام حرف های طرف مقابل را جذب کنید  و با ابراز ایده های خود به او نشان دهید که نه تنها حرف هایش را شنیده اید بلکه چیز جدیدی هم برای عرضه کردن دارید به یاد داشته باشید که تقویت شنوندگی فعالانه در تمام حیطه های زندگی اجتماعی برای شما مزیت محسوب می شود  وبه شما کمک می کند که دید جامع تری نسبت به پیرامون خود پیدا کنید .

جهت دریافت مشاوره رایگان از طریق واتساپ با شماره 09383677647 در ارتباط باشید .

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده