10 نکتهکلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درونگرا و خجالتی

اگر درونگرا یا خجالتی هستید پس از ایستادن جلوی مخاطبان  هر چند اندک وحشت دارید و حتی فکر کردن به چنین شرایطی برای شما نیز عذاب آور خواهد بود اما اگر تصمیم گرفته اید که در کار خود پیشرفت کنید مجبورید برای یک دوبار هم شده جلوی مخاطبان بیاستید و سخنرانی کنید . 10 نکته کلیدی این مقاله کمک میکند تا مهارت های ارتباطی و زبانی خود را بهبود بخشند .

برترس خود غلبه کنید و بر فاکتورهای کلیدی که در برقراری یک ارتباط موثر نقش دارند ، تمرکز کنید .شاید نتیجه دقیقا همان چیزی نباشد که شما می خواستید اما مهم این است که شما درست ترین کار را انجام می دهید درسته که شاید شما خجالتی هستید و قرار گرفتن در جمع شما را عصبی کند اما رعایت کردن این چند نکته باعث میشود از صحبت کردن لذت ببرید و چیزهایی بدست بیاورید که شاید در موقعیت های دیگر امکان تجربه ی انها وجود نداشته باشد .

10نکته ای که به افراد درونگرا و خجالتی کمک می کند که عملکرد بهتر ی داشته باشند .

1)اصل اول آمادگی است .

زمانی را برای آماده کردن متن سخنرانی بگذارید و با استفاده از داستان ،مثال و دیگر روش ها  مثل عکس و پاورپوینت فضای دلنشینی را برای مخاطبان فراهم کنید . در این زمینه می توانید از تجربه ی سخنرانان بزرگ و یا تماشای فیلم سخنرانی آنها استفاده کنید . حتی اگر لازم است متن سخنرانی آنها را ببینید تا با نحوه اجرای آن آشنا شوید . بعد اماده کردن متن سخنرانی نوبت آن رسیده است  که با صدای بلند آن را بخوانید این کار را تا تسلط کامل برمتن ادامه دهید .

2)برنکات مثبت تاکید کنید .

به عنوان یک سخنران نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید .سعی نکینید که خود را عوض کنید یا کسی بشوید که نیستید . برروی مواردی تمرکز کنید که معمولا در انجام آن موفق هستید اگر فرد شوخ طبعی هستید یا خوب قصه تعریف می کنید  یا معمولا در طیقه بندی کردن مطالب و توضیح ایده های پیچیده موفق عمل می کنید .همان کار را انجام دهید .

3)بررروی مخاطب سرمایه گذاری کنید .

به این فکر کنید که مخاطب دوست دارد چه چیزی را بشنود و یا دوست دارد کدام مشکلش حل شود ؟چه اتظاری از گوینده دارد ؟ چس همان چیزی را ارائه دهید که مخاطب می خواهد و نیاز دارد . نکاتی را در ابتدای سخنرانی مطرح کنید که احتما ل می دهید ، برای مخاطب جذاب باشد این شیوه به مخاطب می فهماند که چرا باید به این سخنرانی گوش دهد و قرار است با گوش دادن چه اطلاعاتی را بدست آورد .

4)با شخصیت خود روی سن ارتباط برقرار کنید .

مهم نیست که شما چگونه فکر می کنید باید بدانید که ایراد یک سخنرانی  مانند اجرای یک نمایش است .حتی اگر حین اجرا احساس می کنید با خود واقعی خود فاصله گرفته اید به آن اهمیتی ندهید فقط سعی کنید با همان شخصیتی که بر روی سن هست ،ارتباط برقرار کنید در این روش شما ممکن است نیمه ی برونگرای خود را کشف کنید . نیمه ای که تا پیش از این با آن رو به رو نشده بودید همه ی این موارد فرصت چشیدن حس آزادی و هیجان را به شما می دهد .

5)راحت باشید .

مکانی را که قرار است در آنجا سخنرانی کنید را از قبل بازدید کنید .این کار باعث می شود در روز برگزاری مراسم احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشید . پیشنهاد می کنم چندنفر از دوستان نزدیک و اعضای خانواده را که حضور انها باعث تشویق و دلگرمی شما می شود . برای مراسم دعوت کنید البته ممکن است شما اینقدر درگیر سخنرانی شوید که حتی آنها را در زمان سخنرانی نبینید با این حال حضور انها می تواند باعث دلگرمی شما باشد .

6)به ظاهر خود اهمیت دهید .

نحوه ی لباس پوشیدن ،یکی از مهم ترین کلیدهای اعتماد به نفس در روز سخنرانی است . پس از آن غافل نشوید به این فکر کنید که داشتن بهترین لباس و آرایش چه حسی را در شما زنده می کند وقتی ظاهر خوبی دارید ،احساس خوبی هم دارید اگر امکان پوشیدن لباس اسپرت را دارید بهتر است این کار را بکنید . گاهی پوشیدن یک لباس غیر رسمی ،احساسات بهتری به شما می دهد . قضاوت اولیه مخاطبان براساس ظاهر شما خواهد بود . به یاد داشته باشید هر لباسی پیامی دارد پس لباسی انتخاب کنید که پیام موردنظر شما را منتقل کند .

7)بالبخند شروع کنید .

تحقیقات نشان داده است لبخند زدن حتی به طور مصنوعی می تواند موجب شادی افراد شود . به همین خاطر سخنرانی خود را با لبخند شروع کنید . خیلی از مخاطبان نیز ممکن است در پاسخ به لبخند شما ،لبخند بزنند.این کار باعث احساس شادی ،اعتماد به نفس و در نهایت برقراری ارتباط می شود .

8 )با یک داستان شروع کنید .

شروع سخنرانی با داستان ،یک شروع فوق العاده را رقم خواهد زد .شروع سخنرانی با تعریف داستان نه تنها باعث جذابیت موضوع می شود .بلکه توجه مخاطب را هم جلب می کند . معیار موفقیت یک سخنرانی ،به دست گرفتن کنترل احساسات شنوندگان است . پس با برانگیختن احساسات مخاطبان سعی کنید آنها را به موضوع علاقه مند تر کنید . آغاز کردن سخنرانی با داستان علاوه بر ایجاد یک رابطه نزدیک با مخاطب،برای انتقال تجربیات نیز روش مناسبی است .

9 )به دیگران اجازه صحبت بدهید .

در طی سخنرانی ،با مطرح کردن سوال و مخاطب قرار دادن شنوندگان ارتباط بهتری را برقرار بکنید .مطرح کردن سوال نه تنها موجب فعال شدن شنوندگان می شود بلکه به شما نیز کمک می کند با ایجاد یک ارتباط دوسویه ، تنش و اضطراب  خود را کاهش دهید . اگر زمان کافی دارید مطمئن باشد ، اماده کردن یک سناریوی مخاطب محور هدف شما را واضح تر به نمایش می گذارد .

10)زمانی را برای استراحت خود قرار دهید .

سخنرانی کردن ،بخصوص در افراد درونگرا انرژی زیادی از فرد می گیرد . از این رو توصیه می شود افراد درونگرا زمانی را قبل و بعد سخنرانی برای استراحت بخود اختصاص دهند تا انرژی لازم را برای کار کسب کنند .

جهت دریافت مشاوره در این زمینه و مشاوره های رایگان درونگرایی با شماره 09383677647 در ارتباط باشید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده