چگونه درونگرای موفق باشیم ؟/ویژگی های درونگرایان موفق/درونگرا یا برونگرا ؟

چگونه درونگرای موفق باشیم ؟

آیا شما یک فرد درونگرا هستید  و دنیای کسب وکار برایتان تهدید آمیز است . اهل ملاقات و جلسه ،رویدادهای شبکه ای و سخنرانی های جمعی نیستید؟چگونه می خواهید بر این چالش ها غلبه کرده و موفق شوید ؟

اگر شما نیز یک فرد درونگرا باشید می دانید که دنیا به سمت افراد  برونگرا متمایل است طبق آمار مجله "روانشناسی امروز"بین 16 تا 50درصد جمعیت  درونگرا هستند اما باتوجه به شغل ها و موقعیت های اجتماعی فراوانی که متوجه برونگراهاست شاید فکر کنید که این آمار کمتر است .

حتی اولین تجربه ها به ما می آموزند که برای مورد توجه بودن باید برونگرا بود برای مثال بیشترین توجه در مدرسه اغلب  متوجه کدام دانش اموزان بوده است  مسلما دانش آموزان ساکت و آرام ردیف عقب نبوده اند .

همین امر در بزرگسالی هم صدق میکنه وقتی افراد برونگرا بیشتر در ارتباط با مردم  وفعالیت های مختلف باشند بیشتر رشد می کنند و در به اشتراک گذاشتن افکار و عقایدشان راجع به هر موضوعی سریع تر عمل می کنند از طرف دیگر افراد درونگرا اغلب ترجیح می دهند برای مدت کوتاه تری بین مردم باشند و تا تمام جوانب یک مسئله رو نسنجند نظر نمیدهند فکر می کنید کدام یک از دو گروه در رویدادهای ارتباطی،جلسات کاری  و تجمع های بزرگ اجتماعی راحت تر هستند ؟ کاملا واضح است .

پس یعنی برای افراد درونگرا دستیابی به موفقیت غیر ممکن است ؟ البته که نه .مهم این است که بدانید بعوان یک فرد درونگرا چه مهارت ها و توانایی های خاصی ارائه می دهید .

ما در ادامه 7 روش موفقیت (شخصی و حرفه ای ) را ارائه می دهیم .

1)با افراد همفکر خود به طور آنلاین  ملاقات کنید .

افراد برونگرا در محیط های جدیدو حرفه ای و اجتماعی پیشرفت می کنند در حالیکه برای درونگرایان رویدادهای شبکه ای کسب و کار یا مهمانی های مختلف کابوس به حساب می اید . این به این معنی نیست که این افراد غیر اجتماعی ،خجالتی و عجیب و غریب هستند . در واقع بیشتر درونگرایان در گفتگوهای عادی عالی هستند زیرا به خوبی گوش میدن ومشکلات را از چشم انداز دیگری می بینند .

مشکل اینجاست که وقایع و رویدادهای اجتماعی بزرگ،افراد درونگرا را خسته می کند . این موضوع حتی درمورد افراد درونگرایی که از حضور در جمع های کوچک لذت می برند نیزصدق می کند .

به همین دلیل برخی از ارتباطات خود را از طریق شبکه هایی مثلا  رسانه های اجتماعی  یا گروه های دوستانه انجام دهید نترسید . این امر به شما کمک می کند  تا افراد با خصوصیات فکری مشابه خود را پیدا کنید و با آنها ملاقات کنید و از زمانی که باید برای پیدا کردن آنها در زندگی واقعی کنید می کاهد .

2)نوشته ها دوست شما هستند .

اگر شما فردی درونگرا هستید به احتمال زیاد با بیان احساساتتان  در حالت نوشتاری نسبت به گفتاری راحت ترید . در حالیکه برونگرا ها دوست دارند بلند فکر کنند ،شما ترجیح می دهید قبل از درمیان گذاشتن نظر و عقیده تان با دیگران  به دقت موضوع را بررسی کنید .

با نوشتن افکارتان قبل از جلسات یا دورهمی ها از این قضیه به نفع خود استفاده کنید در شرایط حرفه ای یادداشتی از رئوس مطالب را همراهتان داشته باشید .

3)نسب به توانایی هایتان  واقع بین باشید. 

برای یک آدم برونگرا جای تعجب نیست که پس از یک روز کاری  با دوستانش دور هم جمع شوند و خوش بگذرانند. اما افراد درونگرا در پایان روز خسته می شوند و فقط می خواهند به خانه بروند و خستگی  درکنند .

در برابر پذیرش دعوت های کاری و اجتماعی واقع بین باشید.به جای برنامه ریزی برای رویدادهای اجتماعی  در طول هفته قبول کنید که از تعاملات اجتماعی آخر هفته لذت می برید .همچنین به جای اینکه در تمام رویدادهای کاری  شرکت کرده و خودتان را حسابی خسته کنید ،یک یا دو مورد را که فکر می کنید اهمیت بیشتری دارد انتخاب کنید و بقیه را کنار بگذارید .

4)(گهگاهی )خارج از محدودهی آرامش خود قدم بردارید.

متاسفانه موقعیت های بسیاری وجود داردکه در آن توسط افراد برونگرا احاطه می شوید وقتی در چنین شرایطی هستید خیلی مهم است که تسلیم نشوید و اجازه ندهید که تنها دیگران صحبت کنند .

خودتان را ملزم کنید تا سخنرانی در جمع  و مهارت های مکالمه بدون آمادگی قبلی را تمرین کنید چرا که در تمام زمینه های زندگی به دردتان می خورد و به شما اعتماد به نفس  کافی میدهد تا در زمان نیاز  از محدودهی آرامش خود خارج شوید .

5)روی نقاط قوت خود تمرکز کنید .

گاهی اوقات ممکن است درونگرا بودن آن هم در دنیای پر از افراد برونگرا ،برای شما احساس خوبی به همراه نداشته باشه اما نکته اصلی نقاط قوت افراد درونگراست . شما بعنوان یک فرد درونگرا ،مستعد فراگیری سریع اطلاعات هستید (چون خوب گوش می دهید )در تعاملات گروهی هشیار باشید و چیزهایی که دیگران نمی بینند را شما ببینید .

هرجا که مممکن است از این مهارت ها به نفع خودتان استفاده کنید .از نقاط قوت ناشی از درونگرا بودن آگاه باشید و بر بهبود و توسعه ی آنها تمرکز کنید .

6)اجازه ندهید افراد برونگرا شما را ساکت کنند .

افراد درونگرا زیاد به جلب توجه دیگران تمایل نشان نمی دهند . مثلا در یک جلسه کاری شاید ترجیح بدهند عقب نشسته و تمام افکار ،نظرات و اطلاعات را جذب نمایند .

بعنوان یک درونگرا اگر نظر و ایده ای داشته باشید این حق شماست که شنیده شوید شاید صدای شما به بلندی نفر کناریتان نباشد اما عقایدتان ارزش بیان کردن دارند . با بلند کردن دست و گفتن "من یه نظری دارم "توجه دیگران را به خود جلب کنید .

7)برای کسب موفقیت ،شغلی را انتخاب کنید که با خلق و خوی شما سازگار باشد .

 

بیاید واقع بین باشیم مشاغلی وجود دارند که برای تمام شخصیت ها مناسب نیستند به جای اینکه شخصیت خودتان را با کارتان همساز کنید ،به کاری مشغول شوید که ویژگی درونگرایی شما  در آن یک دارایی محسوب شود .

شغل هایی که به جزئیات توجه می کنند ،به مهارت های شنیداری قوی نیاز دارند و برای استقلال داشتن در کار ارزش قائلند نمونه هایی از این شغل ها می باشند .مشاغلی که ارتباطات قوی شبکه ای و سخنرانی در جمع را می طلبند گزینه زیاد جالبی نیستند .

به جای اینکه انرژی تان را صرف جنگیدن با خلق و خویتان کنید . شغلی پیدا کنید که برای نقاط قوت،صفات و مهارت های منحصر بفردتان ارزش قائل باشید .

در دنیایی که به نظر به برونگرایی اهمیت بیشتری داده می شود . درونگرا بودن نوعی چالش به حساب می آید . اما شناخت نقاط قوت و تواناییی هایی که  ناشی از این خصلت است در موقعیت های حرفه ای یک برگ برنده است .

جهت دریافت مشاوره رایگان در موفقیت درونگراها  با شماره 09383677647 در ارتباط باشید. 

 

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده