چگونه جذاب صحبت کنیم ؟تکنیک های فن بیان/دوره رایگان فن بیان/

چگونه می توانیم جذاب صحبت کنیم؟

چجوری جذاب صحبت کنیم ؟
چه طوری جذاب صحبت کنیم ؟

 

خوشبختانه جذاب صحبت کردن نه ژنتیکی است نه ارثی.بلکه یک مهارت است که می توان این گنجینه را به دارای های شخصیتی خود اضافه کرد  و تا ابد سودش را خورد .در ادامه 9 نکته طلایی  برای جذاب صحبت کردن آورده شده پس همراه ما باشید .

 

1)پوشش و آراستگی

پوشش و ظاهر در جذابیت و اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارد هرچه پوشش ما مناسب تر باشد می تواند موقعیت ها و فرصت های بیشتری را برای ما فراهم کند .البته منظورم این نیست که برای پوشش مناسب باید هزینه زیادی کرد بلکه بهتر است برای آراستگی خود دقت کافی داشته باشیم .

2)لبخند 

فواید جادویی لبخند زدن
فواید جادویی لبخند زدن

 

اگر نمی خواهید لبخند بزنید پس به فکر جذاب صحبت کردن هم نباشید !لبخندزدن موقع صحبت کردن معجزه می کند لبخند زدن اعتماد می آورد و صحبت های ما را در نظر مخاطب دلنشین تر می کند دهانی که فقط حرف بزند و لبخند نزند فقط به هوا فشار وارد کرده است !مثل این است که ما به قصد کادو برای کسی لباس بخریم و آن لباس را همان طور که به دستمان آویزان است به او بدهیم وبگوییم :بیا بگیر اینو برای تو خریدم !درحالیکه می توان آن را در جعبه ای شیک و زیبا کادو کرد و محترمانه بگوییم :تقدیم به شما !لبخندزدن با کلام ما هم همین کار را می کند .کلامی که با لبخند زدن همراه باشد بر قلب و جان مخاطب مانند چکش عمیقا اثر می کند ،صحبت مارا جذاب تر می کند  وبیشتر به دل مخاطب می نشینیم .

 

3)پرانرژی بودن 

چه طور پر انرژی باشیم ؟
چه طور پرانرژی باشیم؟

 

پر انرژی بودن یا بهتر بگویم انرژی مثبت داشتن یک گام قبل از جذاب صحبت کردن است اگر می خواهیم جذاب صحبت بکنیم باید بمب انرژی درونمان را فعال کنیم اما دقیقا چه طور این کار را کنیم ؟

_شمرده شمرده صحبت کنیم  طوری که شنونده متوجه منظورما شود .

_با صدای واضح و رسا صحبت کنیم .

_لبخند را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنیم.

_زبان بدن باز داشته باشیم.

_جملات منفی ممنوع.

4)لحن مناسب

کلامی که لحن نداشه باشد مثل رباتی است که از روی متن می خواند لحن کلمات را زنده و اثرگذار می کند و بار احساسی به آنها می بخشد و در جلب توجه مخاطب هم موثرمی باشد پس کسانی که خوب صحبت می کنند از لحن مناسبی برخوردارند .

5)استفاده زیاد از تیکه کلام ها 

استفاده از تیکه کلام ها از جذابیت صحبت های شما می کاهد بسیاری از افراد از تیکه کلام هایی مثل اِ..،اووووم،درواقع ،مثلا ،به اصطلاح و...در صحبت های خود استفاده می کنند و همین امر سبب می شود که مخاطبان از صحبت های سخنران خسته شده و علاقه ای به شنیدن صحبت های او نداشته باشد .

این تیکه کلام ها عادی هستند و اصلا خود مغز از این تیکه کلام ها استفاده می کند تا بتواند جمله یا کلمه بعدی را پیدا کند اما استفاده بیش از حد از آنها قطعا جذابیت را از کلام شما از بین خواهد برد یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن تیکه کلام ها این است که به جای استفاده از آنها  فقط کمی مکث کنید تا جمله بعدی به ذهنتان خطور کند و بتوانید صحبت های خود را تکمیل کنید .

6)از مخاطبانتان تعریف و تمجید کنید .

یکی از مهم ترین وتاثیر گذارترین تکنیک های جذاب صحبت کردن حسن جویی از مخاطب است. همه ی انسانها تعریف و تشویق شدن از طرف دیگران را دوست دارند  و به کسانی که این کار را برایشان انجام دهند با دقت و علاقه ی بیشتری گوش می دهند .

7) ضبط کردن صدا 

بسیاری از افراد تمایل ندارند که به صدای خود گوش دهند اماتوصیه می شود که صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید با این کار می توانید به ایراد هایی که شاید در حالت عادی قابل تشخیص نباشد،پی ببرید.تلفظ های غلط ،سرعت نامناسب هنگام صحبت کردن و اشکالات با این روش قابل تشخیص خواهد بود اتفاقا این روزها که تلفن همراه قابلیت ضیط صدا دارد با زحمت کمتری می توانید این تمرین را انجام دهید حتی بد نیست در حین تمرین از خودتان فیلم هم بگیرید تا بتوانید حالت بدن ،تماس چشمی و حرکت لب هایتان را کنترل کنید.

8)استفاده از داستان 

داستان ها فوق العاده هستند و اگر بتوانیم خوب آنها را بیان کنیم می توانیم یقین داشته باشیم که مخاطبان از شنیدن داستان لذت خواهند برد .

اگر شک دارید که داستانی که در ذهنتان است به اندازه ی کافی جذاب است یا نه می توانید به این پیشنهادتوجه کنید که اگر اینقدر جذاب بوده که در مدت طولانی در ذهن شما باقی مانده است ،پس احتمالا به اندازه کافی جذاب است.

کارعملی 

حتما از داستان ها و اتفاقاتی که برای خودتان پیش آمده لیستی تهیه کنید و حتما آنها را چندین بار تمرین کنید  ودر مرتبه آخر صدای خود را ضبط کنید که آیا به نظر خودتان به اندازه کافی جذاب داستان تعریف می کنید؟

9)دایره لغات خود را فزایش دهید .

تا می توانید مطالعه کنید از مطالب آنلاین مثل مجلات اینترنتی گرفته تا شاهکارهای ادبیات مثل کتاب .

هرچه بیشتر بخوانید دانش شما بیشتر شده و دایره لغات شما افزایش می یابد بدون اینکه بدانید عبارات بیشتری یاد می گیرید و بعد از مدتی متوجه می شوید از این عبارات در جملات خود استفاده می کنید البته قرار نیست در حرف های هر روز خود کلی کلمه جدید به کار ببرید .برای اینکه باهوش به نظر برسید چند کلمه جدید و پر معنا کافی است .

کلام آخر 

برای متخصص شدن در هر  فنی تمرین و تجربه شرط اساسی است و شما می توانید با مداومت در این تمرین ها به فن بیان قوی دست پیدا کنید و دیگران از صحبت با شما لذت خواهند برد  پس خوب صحبت کردن باید به سبک زندگی تبدیل شود .

جهت دریافت مشاوره رایگان در جهت افزایش قدرت فن بیان 09383677647

 

 

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده