اهمیت دروس عمومی

اهمیت دروس عمومی 

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-اهمیت-دروس-عمومی-1

 

دروس عمومی،عمومیه!

دروس عمومی  مشترک بین تمام رشته هاست یعنی اینکه تمامی رشته ها من جمله تجربی ،ریاضی و فیزیک، انسانی  دارای چهار درس عمومی ادبیات و عربی و دینی وزبان انگلیسی هستند.خلاصه حرف این که تمامی داوطلبان کنکور می بایست متوجه اهمیت دروس عمومی باشند.

مشاوره-انگیزشی-کنکور-اهمیت-دروس-عمومی-2

چون آسان هستند:

اهمیت دروس عمومی برای همه آشکار است ولی چرا این قدر اصرار بر اهمیت دروس عمومی می کنیم؟؟دروس عمومی درس هایی آسان نسبت به درس زیست شناسی،دیفرانسیل و  فیزیک و شیمی و... می باشد شما می توانید با یک مطالعه هوشمندانه در ماراتن کنکور پیروزی را از آن خودبکنید اما مطالعه هوشمندانه یعنی چی؟

استانداردترین برنامه ریزی برنامه ای است که یک زمان معین و لازم را هم برای دروس عمومی و هم برای دروس اختصاصی اختصاص دهید.درس های اختصاصی به زمانِ نسبتا بیشتر و درس های عمومی به زمانِ نسبتا کمتر نیاز دارند. پیشنهاد ما این است که هردو را با ساعت مطالعه متعادل پیش ببرید . اگر بتوانید این اصول را رعایت کنید مطالعه هوشمندانه ای خواهید داشت.

قصد دیگر از اهمیت دروس عمومی بدلیل آسان بودن این است که به فرض مثال شما می بایست مینیمم 150 تست در فصل شیمی بزنید تا بتوانید تسلط لازم را کسب کنید ولی در یک درس عمومی مثل دینی شاید با 50 تا تست(که بسیار آسانتر از تست های شیمی است)کار خود را راه بیندازید.دروس عمومی آسان و ساده است ولی ضروری و حیاتی!

دروس عمومی مورد غفلت قرار می گیرد!

بسیاری از داوطلبان کنکور دروس عمومی را اصطلاحا"آدم"حساب نمی کنند! و بیشتر روی شیمی و فیزیک و منطق و سایر دروس اختصاصی رشته ها مانور می دهند این داوطلبان ضربه ای سنگین در آینده خواهند خورد.از طرف دیگر شما عزیزان توجه کنید که اگر روی دروس عمومی سرمایه بگذارید به نفعتان خواهد بود همانطور که در قسمت فوق ذکر شد جمع کثیری از کنکوری ها اهمیت دروس عمومی را نادیده می گیرند.اگر شما با یک برنامه ریزی استاندارد پیش بروید این بار ماراتن کنکور به نفع شما پیش خواهد رفت .چه بسیار شاگردانی داشته ام که بعلت سستی ورزیدن در دروس عمومی رتبه شان چندیدن هزار نفر افت کرده است.

نکته بسیار اساسی در مورد اهمیت دروس عمومی این است که چون دروس عمومی دروسی نسبتا ساده هستند بسیاری از رقبای شما این تست ها را خواهند زد و اگر شما غفلت کنید مسابقه کنکور علیه شما پیش خواهد رفت.کنکوری های زیادی بخاطر سستی در دروس عمومی قبولی در رشته و دانشگاه خوب را از دست داده اند.

مشاوره-انگیزشی-کنکور-اهمیت-دروس-عمومی-3

 برای قبولی در رشته و دانشگاه خوب نباید غافل از اهمیت دروس عمومی شوید اکنون می خواهیم چند نکته پیرامون مطالعه دروس عمومی برایتان ذکر کنیم:

 

انتخاب کتاب درست و استاندارد

 همانطور که گفته شد نباید از اهمیت دروس عمومی غافل شوید پس برای این امر ،باید منطقی پیشروی کنید در گام اول برای مطالعه دروس عمومی بایستی منبع و کتاب خوب و استاندارد برای هر درس را تهیه کنید.یک کتاب استاندارد کتابی است که شامل سوال های آسان،متوسط و سخت باشد.یادتان باشد قرار نیست شما سوال های المپیادی برای دروس عمومی حل کنید و صد البته که فقط به سوال های آسان کفایت نکنید.نکته دیگر اینکه سعی کنید تمامی موارد لازم برای آن درس در کتاب یا کتاب ها گنجانده شود به فرض مثال برای مطالعه درس عمومی ادبیات تنها به کتاب املا و نگارش اکتفا نکنید یا برای درس عربی تنها به کتاب درک مطلب قانع نشوید سعی کنید تمامی مطالب را پوشش دهید.

 

تلنبار نکن!

تلنبارکردن مطالب من جمله دروس عمومی از اشتباه های دانش آموزان کنکوری  در سال کنکور خود می باشند.ناظر بر بسیاری از کنکوری ها بوده ام که دروس عمومی را به بعد عید موکول می کنند.می دانید چه اتفاقی می افتد؟؟:زمانی که دروس عمومی به بعد از عید واگذار می شود و در نهایت عید می رسد شما با استرس و نگرانی شروع به مطالعه دروس عمومی می کنید.آیا مطالعه نیم ساعت یا یک ساعت برای شما کافی است؟

خیر زیرا شما باید چهار درس عمومی سه سال را بخوانید و مجبورید ساعت بیشتری را برای آن جداکنید می دانید چه می شود؟؟از ساعت مطالعه دروس اختصاصی کاسته می شود...نگو:" :من دروس اختصاصی رو تموم کردم!"شما نیازمند مرور دروس اختصاصی بعد عید هستید بله اینجا دروس عمومی از یک طرف ضربه میخورد چون زمان کمی باقی مانده است و دروس اختصاصی از طرف دیگر!و یک جنبه مهم دیگر این است که دروس عمومی هم حفظی دارد و هم مفهومی،یعنی دروس عمومی هم قسمت هایی را دارد که مفهومی است و نیازمند استدلال و تحلیل است و این مدت زمان کوتاه برای مطالعه درس مفهومی کم است

پس:دروس عمومی را انباشته نکنید تا بهترین بازدهی را در کمترین فاصله زمانی داشته باشید!

مشاوره-انگیزشی-کنکور-اهمیت-دروس-عمومی-4

 

برنامه روزانه داشته باش.

اگر شما روزانه ده تست تنها ده تست قرابت معنایی بزنید و این کار را به مدت ده ماه انجام دهید می شود سه هزار تست!این رقم بسیار بالایی است که حتی خیلی از کتاب ها این رقم تست را ندارند!یعنی شما قادر خواهید بود علاوه بر تست زنی یک بار آن را بطور کامل مرور کنید!!!!

یااینکه اگر روزانه تنها یک درک مطلب زبان انگلیسی را بررسی کنید و این کار تنها به مدت نه ماه انجام می دهید می شود دویست و هفتاد درک مطلب!!تنها یک رقم به شما می گویم که تعجب کنید تعداد درک مطلب های کنکور  تجربی90-98  تنها حدود هجده تا می باشد!خلاصه کلام این است که اگر برنامه روزانه ای برای خود داشته باشید و دروس عمومی خود را در آن بگنجانید مطمئنا به نتیجه خارق العاده ای دست خواهید یافت شک نکنید!

 

دروس عمومی آسونه اگه بخونی!!

در قسمت اهمیت دروس عمومی بسیار تذکر دادیم که دروس عمومی آسان و ساده هستند هرگز گمان نکنید که دروس عمومی سخت نیستند و با یک مطالعه بسیار کم میتوانید درصد خوبی را کسب کنید.دروس عمومی برای آن دسته از داوطلبانی که استاندارد و کافی مطالعه کرده اند آسان است برای کسی که در کل سال تحصیلی نکات لازم را مطالعه نکرده و تست کافی نزده است موفقیت بزرگی دست گیرش نخواهد شد. حتما یادتان باشد مطالعات روزانه تان را به طور میانگین  هفتاد درصد برای دروس اختصاصی و سی درصد  برای دروس عمومی لحاظ کنید مثلا برای دانش آموزی که روزانه ده ساعت مطالعه می کند به طور استاندارد هفت ساعت  دروس اختصاصی و سه  ساعت را برای دروس عمومی اختصاص داده شود .

 

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-اهمیت-دروس-عمومی-5

 

برای نکات تکمیلی به کتاب نیترو کنکور مراجعه کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده
N@rges گفت:
من پارسال سر همین عمومی ها رتبم خراب شد ...
baran گفت:
عالی بود