تکنیک های افزایش ساعت مطالعه+فیلم

استراتژی افزایش ساعت مطالعه

 

مشاوره-انگیزشی-کنکور-افزایش-ساعت-مطالعه-1

 

وضعیت نامطلوب رقبا (آمارهای عجیب!)

اولین صحبتی که با شما عزیزان دارم راجع به درصد های داوطلبان سال های قبل می باشد، خوب توجه کنید : 

داوطلبان کنکور تجربی سال 97، تعداد 642/228 نفر بوده اند که از این میزان داوطلب، 132/357 نفر درس زیست شناسی را منفی زده اند!

در کنکور تجربی 97،میانگین درصد ریاضی داوطلبان 8/5 درصد و در سال 98میانگین6/7درصد بوده است!

تعداد داوطلبان کنکور تجربی 98 قریب به 575/484 نفر بوده که تنها 12 نفر توانسته اند زبان انگلیسی را 100درصد بزنند!

هرساله شاهد داوطلبانی هستیم که به تمام تست های درس ادبیات و زبان انگلیسی خود پاسخ غلط می دهند و درصد آنها 33-درصد است!

 

ساعت مطالعه زیست شناسی

 

نگرانی اساسی!

با توجه به آمار و ارقامی که برایتان ذکر شد این موضوع را متوجه می شویم که از دلایل عمده پایین بودن درصد های داوطلبان، پایین بودن  ساعت مطالعه ی آنها می باشد. بعضی از کنکوری ها مثلا :در دروس عمومی مطالعه ای نداشته و صرف اطلاعات عمومی خود به آنها پاسخ می دهند که این اشتباه ترین حالت ممکن است!درصد منفی داوطلب را از رقبای خود عقب می اندازد.همانطور که گفتیم بزرگترین مشکل بسیاری از داوطلبان کنکور پایین بودن ساعت مطالعه می باشد و این بزرگترین ضربه را به آنها وارد می کند.

 

اهمیت ساعت مطالعه:

ساعت مطالعه از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار است.شاید برخی از داوطلبان بگویند"ساعت مطالعه مهم نیست.تنها کیفیت ساعت مطالعه مهم است"بگذارید من ،جمله آنها را کامل کنم:داوطلبی در کنکور موفق می شودکه ساعت مطالعه کافی و لازم را داشته باشد و از تک تک ثانیه هایش به نحو احسن استفاده کند تا بهترین کیفیت را داشته باشد.زمانی که ساعت مطالعه بالایی دارید شما فرصت می کنید که درسنامه بخوانید تست های زیادی بزنید پاسخ تست ها را تحلیل کنید که این خود قدرت تجزیه و تحلیل شما را بالا می برد.اگر ساعت مطالعه بالایی داشته باشید تسلط و مهارت شما بالا می رود.یک مقایسه انجام می دهیم:

دانش آموزی از رشته تجربی روزانه دو ساعت ریاضی می خواند او فرصت می کند تا نکات لازم را مطالعه کرده و تست های زیادی بزند و جواب آنها را نیز چک کند ولی دانش آموز دیگر تنها نیم ساعت ریاضی می خواند او در این نیم ساعت چقدر می تواند نکته بخواند؟چند تا تست می تواند بزند؟آیا زمان دارد که جواب تست ها را تحلیل کند؟! یک مزیت روانی ساعت مطالعه بالا نیز این است که شما احساس رضایت می کنید و برای فردا با انگیزه بیشتر کار را شروع می کنید.

 

راهکار افزایش ساعت مطالعه

 

 

افزایش انگیزه برابر افزایش ساعت مطالعه

وقتی از داوطلبان سوال می کنیم که برای چه بیشتر درس نمی خوانید و ساعت مطالعه خود را افزایش نمی دهید این جواب را می شنویم: انگیزه ندارم!حس و حالش نیست! برای اینکه ساعت مطالعه خارق العاده ای داشته باشید باید انگیزه خارق العاده ای داشته باشید.یک پیشنهاد ویژه می کنم روشی که بسیار کارساز است:وقتی شروع به درس خواندن می کنید سعی کنید هدف فوق العاده خود را جلوی چشم بیاورید؛فکر کنید به حیاط دانشگاهی که قرار است در آن قدم بزنید و به سر در دانشگاه خیره شوید همان دانشگاهی که ماه ها انتظارش را کشیدید همان رشته ای که ماه ها برایش ضجه زدید !

هیجان خود را به ماکزیمم مقدار برسانید موزیک و کلیپ انگیزشی نیز کمک می کند.تمام این کارها در این جهت است که آدرنالین شما به حداکثر برسد و اگر کمی دقت کنید ضربان قلب شما بالا می رود!..الان شرایط مساعد است برای استارت یک مطالعه توپ باانجام این کارها خستگی تان برطرف می شوددیگر خواب آلود نیستید هیچ درد و مشکلی را حس نمی کنید و هیچ چیز شما را نمی تواند متوقف کند!!سرعت شما بالا می رود.بسم الله استارت بزن...پس متوجه شدید که انگیزه و روحیه بالا چقدر در ساعت مطالعه شما اثربخش است و آنرا پرقدرت می سازد.

یه سریارو حذف کن!

در زمینه بالا بردن ساعت مطالعه ما هیچ گاه به شما نمی گوییم تفریحات خود را به صفر برسانید نه این اتفاقا بعد از مدتی لطمه ای بزرگ به ساعت مطالعه شما خواهد زد.آنچه ما پافشاری می کنیم این است که تفریحات خود را به مینیمم برسانید تا حدی که تنها به آن نیازمند باشید.اگر عادت داشتید هرروز به گردش بروید آن را در صورت امکان هفته ای یک بار بکنید و این ساعت تفریح را به ساعت مطالعه خود بیفزایید.یک مثال دیگر،برخی از داوطلبان قبل از سال کنکور به کلاس های غیر درسی و... می روند اگر آسیبی برایتان بدنبال ندارد این کلاس ها را کنسل کرده و به جای آن مطالعه خود را بیشتر کنید.

 

افزایش ساعت مطالعه

 

برنامه ریزی استاندارد

 باید برنامه ای درست برای خود بچینید.منظور از ساعت مطالعه بالا هرگز و هرگز این نیست که روزی دو ساعت بخوابید و کلا درس بخوانید. مگر کنکور امتحان ترم است که یک شبه باشد؟! این غلط ترین رفتار در سال کنکور است.کنکور نیازمند برنامه استاندارد طولانی مدت می باشد.من قصد دارم در مورد برنامه خواب برایتان صحبت کنم:

شما باید حداقل پنج الی شش ساعت بخوابید بهترین عادت این است که زود بخوابید و زود بیدار شوید تا بیشترین انرژی را داشته باشید.اگر دیرتر خوابیده و دیرتر بیدار شوید شاید این سرحالی و سیراب بودن از خواب شامل حالتان نشود.دانش آموزی داشتم که ساعت تقریبا ده و نیم شب می خوابید و ساعت پنج و نیم صبح بیدار می شد او میگفت با این عادت خواب، دیگر احساس خستگی و خواب آلودگی ندارد و نیازمند به خواب بعد از ظهر نیز نیستم و با این برنامه خواب توانسته بودساعت مطالعه خود را بالا ببرد.

وقتی پیرامون ساعت مطالعه بالا حرف می زنیم این ساعت مطالعه بالا باید شامل اکثردروس باشد نه اینکه شما امروز چهار ساعت زیست بخوانید و نیم ساعت ریاضی و اصلا دینی نخوانید.سعی کنید بیشتر دروس را در یک روز جا دهید و ساعاتی که برای هریک نیاز است گذرانده شود را اختصاص دهید تا درنهایت بیشتر دروس مطالعه شود.یک اصل دیگر در ساعت مطالعه مربوط به نکته خواندن و تست زدن است.اگر امروز درسنامه شیمی یازدهم مبحث سینتیک را مطالعه کردید بدون فاصله سراغ تست زنی این قسمت نروید.بگذارید حداقل یک تا دو روز بگذرد مفاهیم جا بیفتد بعد تست بزنید.

قطره قطره جمع شود!

در بحث ساعت مطالعه می خواهیم از ضرب المثل ،،قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود،، استفاده کنیم.اگر روزانه تنها یک ربع به ساعت مطالعه خود اضافه کنید در یک هفته یک ساعت و چهل و پنج دقیقه به ساعت مطالعه شما اضافه خواهد شد این افزودنِ کم کم به ساعت مطالعه، باعث می شود به شما فشار وارد نشود

یک مثال جالب می زنم:در بحث لاغر کردن پزشکان همواره می گویند اگر آهسته آهسته وزن کم کنید وضعیتتان پایدار خواهد بود و چربی های قبلی به شما بر نمی گردد ولی اگر در یک هفته به یک بار هفت کیلو کم کنید به جسم شما آسیب خواهد رسید و این وزن کم شده به شما بر می گردد! در ساعت مطالعه نیز اگر یک دفعه پنج ساعت بیشتر از روز قبل بخوانید زود خسته شده و برمی گردید به حالت قبلی خود با کلی ناامیدی و ناراحتی!

خوب تا اینجا متوجه شدیم که برای افزایش ساعت مطالعه اصولی باید کم کم به ساعت مطالعه خود اضافه کنید؛پس از اینکه سه الی چهار ساعت به ساعت مطالعه خود افزودید توقف کنید چند روز با همین ساعت مطالعه پیش بروید تا آن ساعت مطالعه برای شما تثبیت شود و دوباره همین منوال هر روز یک ربع اضافه کنید. 

فراموش نکنید اگر بخواهید به یک باره ساعت مطالعه خود را بالا ببرید به فرض هر روز سه ساعت درس می خواندید وبه یک باره بخواهید آنرا به هشت ساعت برسانید به ذهن شما فشار می آید چون مغز شما عادت ندارد که هشت ساعت کار کند و  شما درس بخوانید.در اثر افزایش به یک باره ساعت مطالعه دو مشکل اساسی به وجود می آید:

خیلی از دانش آموزان ناله می کنند از اینکه چرا ما برنامه ی خوبی می چینیم ولی نمی توانیم اجرا کنیم و همیشه برنامه هایمان در حد نوشته روی کاغذ می ماند یکی از دلایل عدم اجرای برنامه کنکوری این است که در حالت کمال گرایی برنامه ریزی کرده اید مثلا شما هرروز شش ساعت درس می خواندید برنامه ای می چینید که باید دوازده ساعت بخوانید و چون نمی توانید دوازده ساعت را بخوانید به برنامه خود نمی رسید و ناامید می شوید از اینکه برنامه تعیین شده را اجرا نکردید.

مشکل اساسی دیگری که به وجود می آید این است که یک دانش آموز به فرض تصمیم می گیرد از 7 ساعت مطالعه به سیزده ساعت مطالعه برسد به فرض آن روز سیزده ساعت درس می خواند  اما چون عادت ندارد بسیار خسته می شود و از فردا اصطلاحا"جا می زند" و امکان همان هفت ساعت قبل را نیز مطالعه نکند و بطور کل بی خیال هدف شود.پس حتما ساعت مطالعه خود را بطور اصولی بالا ببرید تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

اگر شما با کیفیت مطالعه کنید در روزهای مدرسه تقریبا شش الی هفت ساعت و در روزهای تعطیلی ده الی دوازده ساعت عالی است بعضی از دانش آموزان گمان می کنند رمز موفقیت در کنکور روزی هفده ساعت مطالعه است!اگر بخواهید روزی هفده ساعت مطالعه داشته باشید امکان دارد سلامت جسمانی شما به خطر بیفتد به هرحال باید از خواب خود بزنید تا این ساعت مطالعه را داشته باشید و در همین راستا کیفیت کار شما کاهش می یابد چون اگر خواب و استراحت کافی نداشته باشید مغزتان نمی تواند به خوبی کار کند پس نیازی نیست که روزانه هفده ساعت مطالعه کنید.

روزی 17 ساعت مطالعه

 

استفاده از وقت مرده

در بحث ساعت مطالعه کلمه ای را برایتان تعریف می کنم به نام وقت مرده. یعنی:دقایق و ساعت هایی که شما نه درس می خوانید و نه لذت آنچنانی از آن می برید.وقت مرده می تواند شامل ده دقیقه قبل از آمدن معلم به کلاس باشد.وقت مرده  می تواند یک ساعت آزاد در مدرسه بخاطر نیامدن معلم باشد..نکته طلایی این است که برای بالا بردن ساعت مطالعه می توانید با مطالعه ،وقت های مرده خود را زنده کرده و سودمندش کنید.اگر درراه مدرسه به خانه هستید می توانید بعد خوردن یک خوراکی شروع به خواندن لغات ادبیات کنید تا ثانیه هایتان پربارتر شود.

 

نظارت یک مشاور:

نظارت مشاور بر کار های شما بسیار مفید و ضروری است.وجود یک مشاور متخصص می تواند ساعت مطالعه شما را ارتقا و مفید سازد و شما را به ساعت مطالعه استاندارد برساند.مشاوری که هرشب از شما تکالیف آن روز را بخواهد:قرار بود در یک ساعت و نیم تست های فصل تنظیم اسمزی را بزنی انجام داده ای؟ 30 تست شیمی امروز را زده ای؟یادت باشه امروز باید شش ساعت و ربع مطالعه کنی یعنی یک ربع بیشتر نسبت به دیروز!این کارها را انجام داده ای؟...

اینگونه معذب می شوید که کارهای خواسته شده را انجام دهید چون می دانید باید به مشاور خود گزارش بدهید همین موضوع تاثیر بسزایی  دارد و شما را به انجام آن برنامه سوق می دهد.

وجود یک مشاور به این دلیل کارساز خواهد بود که اگر راهی را اشتباه رفتید و به یک چیزی عمل نکردید به شما هشدار دهد و قدری مواخذه شوید که این ضروری است و اگر کاری را درست انجام دادید شما را تشویق کند وقتی ناامید شدید به شما روحیه دهد.وجود این فاکتور مهم را فراموش نکنید.

مشاوره-انگیزشی-کنکور-استاندارد_ساعت_مطالعه

 

جهت دریافت مشاوره رایگان درسی ،انگیزشی می توانید با ما در  ارتباط باشید .

 

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده
drb34 گفت:
aaaali booood maamnooon