صفر تا صد جمع بندی و قبولی پزشکی

صفر تا صد جمع بندی

مشاوره-انگیزشی-کنکور-جمع بندی

 

یعنی چی؟؟

دوستان ابتدا قرار است به سراغ معنای جمع بندی برویم!جمع بندی یعنی مطالبی که تا الان خوانده اید را باید مرور کنید تا آنرا بطور کامل در ذهن تثبیت کنید و اطلاعات فرا گرفته شده بازیابی شود.تصور کنید که شما تا قبل دوران جمع بندی تمام زیست را مطالعه کرده اید ولی اگر در دوران جمع بندی آنرا بطور عالی با یک برنامه ریزی خوب مرور نکنید نمی توانم تضمین کنم نتیجه خوبی دست گیر شما خواهد شد!یعنی جمع بندی شبیه تمام کردن پروژه می ماند.اگر شما پروژه را با تمام سختی ودشواری ها انجام دهید ولی تمام وکمال به اتمام نرسانید و تکمیل نکنید زحمت شما هدر خواهد رفت و متاسفانه آن نتیجه ای که لایق بودید را نمی گیرید!

برای خواندن نکات لازم برای جمع بندی زیست کلیک کنید

پس باید تا الان به معنی و اهمیت جمع بندی پی برده باشید.حالا برویم سراغ نظر رتبه برتر در مورد جمع بندی کنکور!

مشاوره-انگیزشی-کنکور-جمع بندی

رستگار رحمانی تنها:

رستگار رحمانی تنها،رتبه یک کنکور تجربی سال 88_رزیدنت جراحی مغز و اعصاب،در مورد مرور و جمع بندی اش می گفت:من کنکوهای شانزده سال اخیر را شانزده بار زدم وقتی سر جلسه کنکور بازیابی اطلاعات و به یاد آوردن مطالب برای بار هفدهم بود کار چندان سختی نبود!!

عزیزان،در دوران جمع بندی بسیار مهم است که مطالب خوانده شده را مرور و تکرار کنید.همانطور که دکتر رستگار رحمانی تنها! هم گفتند وقتی ذهنتان  مطالب را برای چندین بار مرور میکندو بازیابی می کند،بخاطر آوردن آن راحتر می شود.

نکته دیگر این است که وقتی شما مطلبی را فرا می گیرید ابتدا وارد حافظه کوتاه مدت می شود برای اینکه وارد حافظه بلند مدت شود باید تکرار و تمرین زیاد باشد.اهمیت جمع بندی از اینجا معلوم می شود!جمع بندی باعث می شود مطالب از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت شود.

نکته آخر در مورد جمع بندی این است:اگر زمانی که استاد مبحث را تدریس می کرد،مطالب را 100%  هم فرا بگیرید اگر تا 24 ساعت هیچ مرور و تمرینی نداشته باشید تنها 20 الی 30 درصد مطالب در ذهن شما باقی خواهید ماند و به شما به یاد می آورید!اگر مرور در جمع بندی صورت نگیرد در حافظه بلند مدت شما باقی نمی ماند.

برای جمع بندی: 

در این قسمت نکاتی طلایی برای جمع بندی بیان می شود؛یعنی ترفندهایی که لازم است برای جمع بندی انجام می شود.

تعیین وضعیت قرمز کنکوری!

عزیزان در دوران جمع بندی شما باید تکلیفتان با خودتان معلوم باشد تا بدانید چه برنامه ای باید برای هرکدام بریزید.یک جدولی از مباحث دروس تهیه کنید؛مثلا برای درس فیزیک تمامی فصول پایه دهم،یازدهم ودوازدهم را بنویسید همینطور برای سایر دروس اختصاصی و تمامی درس های عمومی!سه رنگ بردارید،قرمز و زرد و سبز!هر فصلی را که کاملا مسلط هستید را سبز رنگ کنید.مباحثی را که تسلط میانه دارید را زرد رنگ کنید و مطالبی که بسیار مشکل دارید را قرمز رنگ کنید.

برنامه ریختن!

در دوران جمع بندی شما باید برنامه خود را طبق این جدول بچینید یعنی درس هایی که سبز رنگ کرده اید درس هایی هستند که شما باید با یک مطالعه،مهارت وتسلط خود را حفظ کنید و همچنین این فصول،فصولی هستند که برای کنکور می توانید روی آن سرمایه گذاری کنید.

این برای دروس سبز رنگ بود...

برای دروسی که زردزنگ هستند شما باید طوری برنامه ریزی کنید که تسلط کافی را بدست آورید و مطالبی را که مشکل دارید را رفع اشکال کنید و مشکل هایتان را برطرف کنید.

وبرای دروس قرمزرنگ...!!

برای دروس قرمز رنگ:اگر مطالب گونه ای است که بتوانید در این دوران جمع بندی مطالب آسانش را مطالعه کنید این کار را انجام دهید و اطلاعات ساده این فصل ها را مطالعه کنید ولی اگر اگر که این فصل های قرمز رنگ را نمی توانید از عهده اش بربیابید توصیه می شود که آن قسمت را حذف کنید!

وقتی که شما قسمتی را که بلد نبودید را حذف کردید به شما آرامش روانی می دهد یعنی فصلی که همیشه دغدغه شما بود رفع می شود این مباحث نهایتا یک یا سوال کنکور را شامل می شود توصیه می شود آن قسمت حذف شود تا با حداکثر تمرکز سراغ مطالعه مطالب را بروید ونتیجه مطلوبی را بدست آورید!

نمی دونی چجوری همه این گفته ها رو پیاده کنی؟!کلیک کن تا متخصصان ما توی این مسیر کمکت کنن!

سرمایه گذاری!!

بر فرض مثال هدف شما این است که ریاضی را هفتاد درصد و فیزیک را 60 درصد بزنید ولی شما در درس فیزیک قدری ضعیف تر هستید اما در عوض در درس ریاضی خیلی قوی هستید می توانید این سرمایه گذاری را بکنید:ریاضی را بجای هفتاد درصد نود درصد و فیزیک را بجای شصت درصد چهل تا پنجاه درصد بزنید.

برای خواندن نکات صفر تا صد جمع بندی فیزیک کلیک کنید.

البته...

هردرس اهمیت خاص خود را دارد سعی کنید در درسی افت نداشته باشید ولی اگر از عهده درسی بر نمی آیید سعی کنید با بالا زدن سایر دروس جبران کنید.همچنین ضرایب درس ها را به یاد داشته باشید مثلا درس زیست که ضریب چهار است براحتی با درس ریاضی که ضریب دو است جبران نمی شود ولی در جمع بندی توصیه می شود اگر در دروسی خاص مشکل دارید با یک سری دروس که قوی هستید جبران کنید.

کم نیار!

دوستان در دوران جمع بندی خیلی مهم است که روحیه خود را حفظ کنید.تک تک روزها و تک تک ساعت ها در این دوران بسیار ارزشمند است.در دوران جمع بندی شما باید روحیه خود حفظ کنید؛چه بسیار دانش آموزانی که تا قبل جمع بندی بسیار عالی تلاش کردند ولی بخاطر ناامید شدن و باختن روحیه در این دوران کم آوردند!لطفا دیگر به این حرف ها فکر نکنید که من نمی تونم و دیگر دیر است!لطفا دیگر در بند یاس و ناامیدی نباشید!کارتان را پیش ببرید !همانطور که گفتم در دوران جمع بندی زمان همانند طلاست.آنرا از دست ندهید.

حرف دل!!!!

دوستان دیگه همه چی داره تموم میشه!اگه فک میکنی خسته شدی باور کن که دیگه آخر آخر هاشی!تنها دو ماه و اندی مونده!دیگه واقعا داره تموم میشه.از بند ناامیدی و بی انگیزگی دربیا!و همه ی آن صداهایی که تو ذهنت می پیچه و میگه تو نمی تونی چون دیره ساکتشون کن!بی خیال هدفت نشو!چون هدفت انقدی ارزش داره که همه ی این سختی هارو تحمل کنی

به امید روزی که هدف مورد علاقه ذهنت بشه نوشته روی کارت دانشجوییت!!!

برای خواندن نکات صفر تا صد کنکور به کتاب نیترو کنکور مراجعه فرمائید

۵
از ۵
۱۹ مشارکت کننده