اسپیرومتر| تحلیل مفهومی و خفن اسپیرومتر! | تدریس اسپیرومتر

اسپیرومتر

هر آنچه باید درباره اسپیرومتر بدانید!

 

هر-آنچه-باید-درباره-اسپیرومتر-بدانید

 

( این مقاله با فیلم تدریس همراه می باشد! )

غیر قابل انکاراست که زیست شناسی پر است از قسمت های مفهومی و نمودار ها  و شکل های مفهومی که کلی نکته دارد!

یکی از این مفهومی ترین بخش های زیست شناسی، اسپیرومتر است. در کتاب درسی این منحنی ابتدا در قالب یک متن توضیح می دهد سپس یک نمودار دارد که اصطلاحا به منحنی اسپیروگرام معروف است؛ همینجا لازم است بگویم که دانش آموزان گاهی این دو را را اشتباه می گیرند و اصطلاحا قاطی می کنند!

دانش آموزان عزیز؛ اسپیروگرام به منحنی بدست آمده گفته می شود و اسپیرومتر به دستگاه ثبت کننده می گویند؛ بنابراین دستگاه اسپیرومتری، منحنی اسپیروگرام را ثبت می کند. اسپیروگرام اطلاعات زیادی را به ما می دهد. پزشکان با استفاده از اسپیروگرام و تحلیل آن حتی می‌توانند متوجه یک سری بیماری های ریوی شوند.

تدریس خصوصی زیست شناسی: 09044686613 نازیلا ایمنی مدرس زیست شناسی کنکور

 

 

اسپیرومتر چیست؟

 

اسپیرومتر-چیست

 

خب رسیدیم به بخش اینکه اصلا اسپیرومتر چیست؟

اسپیرومتر در اصل یک آزمایش استاندارد است که برای ارزیابی عملمرد شش ها گرفته می شود اینکه ببینند ریه ها درست کار می کنند یا نه!

در آزمایش اسپیرومتری، جریان ورودی هوا و جریان خروجی هوا اندازه گیری می شود. برای این کار ابتدا از شخص درخواست می شود که در یک دستگاهی تنفس کند. این دستگاه اسپیرومتری مقدار هوایی که به ریه ها می فرستید و از آن خارج می کنید را اندازه گیری می کند. با توجه به اسپیروگرام پزشکان متوجه یک سری بیماری می شوند مثل:

  • آسم
  • بیماری انسداد مزمن ریه
  • فیبروز ریوی
  • و...

تدریس خصوصی زیست شناسی: 09044686613 نازیلا ایمنی مدرس زیست شناسی کنکور

 

 

تفسیر اسپیرومتر:

 

تفسیر-اسپیرومتر

 

برای تفسیر اسپیرومتر و البته بهتر است بگویم تفسیر اسپیروگرام باید بدانید که ما با استفاده از این دستگاه یک سری حجم های تنفسی را بدست می آوریم.این حجم ها شامل: هوای جاری، هوای ذخیره دمی، هوای ذخیره بازدمی، هوای باقیمانده، ظرفیت حیاتی و ظرفیت تام می باشد. البته که یک سری حجم ها و ظرفیت های دیگر در اسپیروگرام مشخص می شود اما در حد کتاب درسی دانستن همین ها کافی خواهد بود!  

تدریس خصوصی زیست شناسی: 09044686613 نازیلا ایمنی مدرس زیست شناسی کنکور

 

اسپیرومتر چیست زیست دهم:

 

اسپیرومتر-چیست-زیست-دهم

 

خب رسیدیم به این بخش که اسپیرومتر چیست زیست دهم!

دانش آموزان عزیز درباره روش مطالعه زیست شناسی باید به شما بگویم که شما برای اینکه عملکرد خوبی در زیست شناسی کنکور داشته باشید بایستی تمام شکل ها و نمودار های کتاب درسی خیلی کامل و جامع تحلیل کنید. بخش عمده ای از نکات زیست کنکور درون شکل ها، منحنی و نمودار ها پنهان هستند.

از شکل و ها و نمودار های مهم زیست شناسی: نوار قلب و نمودار دوره جنسی و همچنین اسپیروگرام می باشد.

اسپیروگرام هم از آن منحنی هاست که خیلی نکته دارد و دانش آموز باید توجه ویژه ای به آن بکند. بسیار برای شما دانش آموزان توصیه می کنم برای این بخش تست زیاد بزنید. هرچه بیشتر تست بزنید با انواع تیپ های تستی آشنا خواهید شد و همچنین کلی نکته یاد می گیرید و صراحتا یکی از آشکار ترین فواید تست زنی این است که مطالب برایتان تثبیت می شود و به خوبی مطالب را درک می‌کنید.

تدریس خصوصی زیست شناسی: 09044686613 نازیلا ایمنی مدرس زیست شناسی کنکور

برای اینکه شما یک قسمت را در زیست شناسی به خوبی فرا بگیرید ابتدا لازم است که یک تدریس خوب از آن مبحث دریافت کنید دریافت تدریس عمیق و مفهومی در زیست شناسی خیلی مهم است بنابراین سعی کنید حتما این گام را به خوبی داشته باشید. در گام بعدی که بسیار هم اهمیت دارد این است که به صحیح ترین روش ممکن آنرا مطالعه کنید زیست شناسی یک درس مفهومی است اصلا به این فکر نکنید که باید حفظ کنید بله معتقدم که شما باید ادبیات کتاب درسی را عینا بلد باشید یعنی واژگان، اصطلاحات، اسم ها، قید ها و... شکی در آن نیست؛ اما مبادا به هوای یاد گرفتن ادبیات دقیق کتاب درسی به حفظ کردن آن بپردازید و نخواهید که مفهومی آنرا یاد بگیرید. این را بدانید اگر زیست شناسی را مفهومی نخوانید نمی توانید از عهده تست های فوق العاده تحلیلی زیست کنکور بربیایید. شما در گام اول باید مفاهیم زیست شناسی را بطور کامل و جامع یاد بگیرید در گام بعدی جمله بندی و کلمات دقیق کتاب را بلد باشید و همچنین در همین موضوع حفظ کردن، من می گویم علاوه بر اینکه کلمات کتاب درسی را یاد می گیرید سعی کنید که مترادف واژگان را نیز بلد باشید تا در تست ها اذیت تان نکنند. مثلا اینکه اگر به قید "اکثرا" بر خوردید این واژه با "خیلی" هم معنا است و یا اینکه "برخی" و "بعضی" هم معنا هستند. اینگونه می توانید زیست شناسی را خوب و مفهومی بخوانید و به یادگیری عمیق برسید و از طرف دیگر واژگان و ادبیات دقیق کتاب درسی را یاد بگیرید.

و البته که بعد از مرحله مطالعه مفهومی زیست شناسی باید تست بزنید؛ زیست شناسی بدون تست زنی معنا ندارد! شما با تست زدن آموزش می بینید و فرایند یادگیری خود را تثبیت می کنید شما با تست زنی می توانید سرعت خود را افزایش دهید. تمام این ها در سایه تست زنی بیشتر است؛ البته که نباید این میان کیفیت و دقت را فدای کمیت و سرعت کنید بیشتر تست بزنید به همراه کیفیت بالا و دقت بیشتر! 

تدریس خصوصی زیست شناسی: 09044686613 نازیلا ایمنی مدرس زیست شناسی کنکور

برای تماشای فیلم تدریس اسپیرومتر کلیک کنید.

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده